gaziosmanpaşa bölgesinin havadan görünümü

O ilçede kentsel dönüşümün bitiş tarihi belli oldu!

Kentsel dönüşüm 16.11.2017 14:12

Gaziosmanpaşa'da devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarının 10-15 yıllık süreçte tamamlanacağı açıklandı.

İstanbul'da kentsel dönüşümün en hızlı devam ettiği ilçeler arasında yer alan Gaziosmanpaşa'da Ahes Misal İstanbul projesi yükseliyor. Projenin tanıtım toplantısına katılan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, bölgedeki son durumu ve devam eden çalışmaları anlattı.

İşte Hasan Tahsin Usta'nın açıklamaları…

Önümüzdeki 10 yıl içinde deprem olacak

“İstanbul deprem kuşağında olan bir şehir. Depremi öncelik alarak kentsel dönüşüm yapmalıyız. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde deprem olacağını bilim adamları söylüyor. Bu da en az 7 şiddetinde olacak. O nedenle depreme hazırlıklı olmak zorundayız. Yaşadığımız alanları depreme hazırlıklı hale getirmek zorundayız. Gaziosmanpaşa'da 4,5 milyon metrekarelik alan riskli olarak ilan edildi. Şu anda 13 bölgede çalışmalar devam ediyor”

Kentsel dönüşüm Gaziosmanpaşa için fırsat

“Gaziosmanpaşa için kentsel dönüşüm bir fırsat. Bu nedenle semtimizin gelecek yıllara hazırlanması gerektiğini düşündük ve vizyon planı çıkardık. İhtiyaç ve donatı alanlarını belirleyip master plan hazırladık. Burada Norman Foster ile çalıştık”

Kentsel dönüşüm, çok katlı bina yapmak değil

“Kentsel dönüşüm master planını projelere indirgedik. Kentsel dönüşüm algısı toplumda eksik kaldı. Dönüşüm, binayı yıkıp yerine bina yıkmak ya da çok katlı bina yapmak anlamında anlaşılmamalıdır”

Misal İstanbul yükseliyor

“Kentsel dönüşüm projelerinden birisi olan Misal İstanbul büyük maliyet ve fedakarlık gerektiriyor. Şehrin kurtarılması noktasında önemli bir fedakarlık yapılıyor”

15 Yıl sonra dönüşüm bitecek

“Toplamda 30 bin konut dönüşecek Gaziosmanpaşa'da. Bu da 11 bin 500 bina anlamına geliyor. 5 bin tanesi başladı 5 bin tanesi başlayacak. Dönüşüm kapsamında yapılan Misal İstanbul'un ilk bölümü 2020 yılına bitecek. Daha sonra taksit taksit devam edecek. Gaziosmanpaşa'da sanayi dönüşümü de olacak. 15 yıl sonra Gaziosmanpaşa'nın tamamen dönüşmesini bekliyoruz”

2 bin konut dönüştü

“GOP'ta kilometrekareye düşen insan sayısı 42 bin 750. Şu ana kadar GOP'ta 2 bin konutluk kentsel dönüşüm tamamlandı, hak sahipleri yaşıyor. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde projeler tek tek tamamlanacak”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com