Kentsel Dönüşüm Projesi

Kentsel dönüşümde emin adımlarla ilerliyor!

Kentsel dönüşüm Emine Pile 27.12.2014
Kentsel dönüşüm projeleri ile dikkat çeken Bağcılar’da şuana kadar yaklaşık 410 konut yenilendi.
Bağcılar'da ilçe sakinlerinin % 100 desteğiyle devam eden Kentsel Dönüşüm Projesi ile toplam 1394 riskli yapı, konut ve işyerinin yıkımı gerçekleştirildi. 

Yaklaşık 8 bin bina 24 bin de bağımsız birimin (bir binadaki daire sayısı) yenileneceğini ilçede, şu ana kadar yaklaşık 410 konutu proje kapsamında yenilenirken, 854 riskli yapı belirlendi. 

Bağcılarlıların destek verdiği Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yeni yaşam alanları kurmak için yıkımlar yapılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin katıldığı 04 Ağustos 2014 tarihindeki tören sırasında Bağcılar'daki 18 bina ile 184 bağımsız birimin yıkımı gerçekleştirildi. Göztepe Mahallesi Barınkent Sitesi'ndeki 7 Blok ve 5 bina olmak üzere toplam 12 bina ile 7 bin metrekarelik alanda bulunan 146 adet bağımsız birimin yıkımı davul zurna eşliğinde yapıldı. Yine, aynı anda telekonferans bağlantısıyla da Hürriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi'nde yer alan 6 binadan oluşan 38 adet bağımsız birimin yıkımı yapıldı. Her bağımsız birime 1 kapalı otoparklı ve asansörlü konut inşa edilecek, yüzde 65'lik bölüm de yeşil alan olarak düzenlenecek.

Yine geçtiğimiz Ocak ayında Kirazlı Mahallesi'ndeki depreme dayanıksız üç blok bulunan Yuvam Sitesi ile Mahmutbey'deki  altı adet binanın yıkımı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla yapıldı. Bu binaların yerine asansörlü ve otoparkı bulunan bahçeli depreme dayanıklı konutlar inşa edilecek. 30 Mart Yerel Seçimleri'ne kısa bir süre kalmasına rağmen 19 Mart 2014 tarihinde de Kemalpaşa Mahallesi 23.Sokak'ta bulunan 82 daireli 19 binanın yıkımı davul zurna eşliğinde yapıldı. Yıkımdan sonra 2450 metrekarelik alanın 1500 metrekaresi yeşil olmak kaydıyla otoparklı ve asansörlü 144 daire yapılacak.  Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 363 riskli yapı, 1282 konut ve 112 işyeri olmak üzere toplam 1394 yıkım yapıldı. 

kentsel

410 KONUT YENİLENDİ

Göztepe, Kemalpaşa, Demirkapı, Evren, İnönü, Merkez, Sancaktepe ve Çınar mahallelerinin bir kısmını Kentsel Dönüşüm Alanı olarak ilan ettiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, yaklaşık 8 bin bina 24 bin de bağımsız birimin (bir binadaki daire sayısı) yenileneceğini ifade etti. Şu ana kadar yaklaşık 410 konutu proje kapsamında yenilediklerini anlatan Çağırıcı, “Kentsel dönüşümü sosyal ve kültürel dönüşümle birlikte gerçekleştiriyoruz.  Yeni binalarda otopark ve asansör bulunuyor.” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm kentsel dönüşüm Bağcılar riskli yapılar Bağcılar'da konut yenileme