Fikirtepe Kentsel dönüşüm İdris Güllüce

Kentsel dönüşümde bakanlık araya girmeyecek

Kentsel dönüşüm Hüseyin Belibağlı 10.04.2015
Bakan Güllüce, Fikirtepe’de malikler ile müteahhitlerin avantajları olduğunu ve zorunlu olmadıkça aralarına girmeyeceklerini açıkladı.
Fikirtepe başta olmak üzere kentsel dönüşüm alanlarında artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakem rolü üstlenmeyecek. 

Fikirtepe ile ilgili yanlış bir algı olduğunu ve bakanlığın aracı olmadığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, kanuni hakların verilmesinden sonra işin alıcı ile satıcı arasında cereyan ettiğine söyledi.

Bundan sonrası mal sahibi ile müteahhit arasındaki konudur” diye sözlerine devam eden Bakan Güllüce, “Alan ve veren arasındaki ilişkidir. Biz orada yokuz. Bu konuya ben hassasiyetle eğildim. Göreve geldikten sonra 15 gün içinde ruhsatların verileceğini deklare ettim. 15 günü 6 saat geçince basın bizi topa tuttu. Aylarca bekleniyordu oysa” dedi.

"Avantajları verdik, aradan çekildik"

Sözlerinden konunun takipçisi olduğu anlaşılan Bakan Güllüce, “Orada hukuki işlemleri yaptık, avantajları karşılıklı taraflara sağladık ve aradan çekildik. İş yapacak müteahhit gidip orada teklifini verecek, hak sahipleri ile görüşerek anlaşacak. Sonra projesini verip ruhsatını alacak” dedi. 

Orada olmak istemediklerinin alını çizen Bakan Güllüce, “Müdahil olmak istemeyiz. Şu kadara sat yada satma deme hakkına sahip değiliz. Temkinli hareket ediyoruz. Çok zorda kalınırsa kamulaştırma yapılıyor. O da adaleti sağlamak için. Müteahhidin yada hak sahiplerini birbirine zulüm yapmalarına izin vermeyiz. Taraflar arasında anlaşacak. İşin toplamında biz yokuz” diyerek kesin bir dille konuyu noktaladı.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Kentsel dönüşüm İdris Güllüce Fikirtepe kentsel dönüşüm idris güllüce