Kentsel Dönüşüm Zirvesi

Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin ikincisi Antalya'da!

Kentsel dönüşüm Ayşe Özlem Kuruca 04.05.2015
İlki 26 Şubat tarihinde Adana’da gerçekleşen ‘Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nin yeni durağı 13 Mayıs’ta Antalya olacak.
Rönesans Holding ve Emlak GYO'nun ana sponsorluğunda, DÜNYA gazetesi ile CNBC-E işbirliğinde, Franke, Häfele ve Yıldız Entegre desteğiyle yapılacak ‘Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi'ne iş dünyası, siyaset ve medyadan fikir önderleri katılacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde gerçekleşecek zirvede geleceğin şehir ve mekanlarını oluşturan şirketlerin başarı hikayelerine yer verilecek, akıllı şehirler masaya yatırılacak. 26 Şubat'ta Adana'da gerçekleştirilen ve kentsel dönüşüm süreçleriyle yatırım fırsatlarının tartışıldığı zirvenin bu sefer odağında geleceğin akıllı şehirleri yer alıyor. “Sürdürülebilir ve ekolojik şehirler nasıl oluşturulur?” sorusuna cevap aranacak olan panellerde ayrıca, firmaların bu konudaki çalışmaları ve geleceğe yönelik projeleri de paylaşılacak. Türkiye'de kentsel dönüşüm ve modern şehirlerin en büyük buluşması olarak adlandırılan zirvenin Antalya'dan sonraki durakları Bursa ve İstanbul olacak. 

Geleceğin şehirleri akıllı ve sürdürülebilir olacak 

Tüm dünyada olduğu gibi şehirler, sundukları ekonomik, sosyal ve kültürel imkanlarla cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Ancak, hızlı kentleşmeyle birlikte ortaya çıkan dezavantajları görmezden gelmeye artık imkan yok. Nüfus yoğunluğundan kaynaklanan trafik, stres ve kaos bir yana, yaşanan küresel iklim değişikliği, doğal kaynakların hızla tükenmesi, çevre kirliliği ve toplumsal şiddet, şehirlerin önündeki en büyük tehdit... Geleceğin şehirlerini oluşturmak için ise akıllı çözümlere yönelmek ve sağlıklı kentsel dönüşümlere imza atmaktan başka çare yok. Tüm bunları başarıyla uygulamaya başlayan örnekler, ‘Akıllı Şehirler' çağının çoktan başladığının da habercisi... 

Bir kentin akıllı olarak adlandırması için ise resmin tümüne bakmak şart. Akıllı binalardan enerji sistemlerine, altyapıdan evlerde kullanılan sürdürülebilir teknolojilere, modern belediyecilik uygulamalarından özel sektörün son teknolojiye uygun üretimine kadar her türlü detay şehrin ne kadar ‘akıllı' olduğunu da ortaya koyuyor. 
Araştırmalar, 2025 yılına kadar çok sayıda şehrin bu süreçten geçeceğini ortaya koyuyor. Türkiye'den bu raporlara giren şehirler arasında yer alan Antalya'nın sürdürülebilir üretim ve teknolojilere ise her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı bulunuyor. 

Kamu, özel sektör ve medya el ele 

Bu sonuçlardan yola çıkarak, DÜNYA gazetesi ve CNBC-E'nin Türkiye'nin akıllı ve modern şehirlere kavuşmasına katkı sağlamak üzere düzenlenen dev zirve, Türkiye'nin lider müteahhitlik şirketlerinden Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın ana sponsorluğu ve Emlak Konut GYO'nun sponsorluğuyla düzenleniyor. Zirvenin diğer sponsor firmaları arasında ise, mutfak ve banyo ekipmanları başta olmak üzere dünyanın en büyük eviye ve davlumbaz üreticisi Franke, mobilya ve kapı donanımlarının yenilikçi markası Häfele ile yonga levha ve MDF sektörünün pazar lideri Yıldız Entegre de yer alıyor. Kamu, medya ve özel sektörü bu kez Antalya'da bir araya getirmeye hazırlanan ‘Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi', birbirinden önemli konuşmacılarıyla geleceğin akıllı şehirleri ve sağlıklı kentsel dönüşüm için devlet-yerel yönetim-özel sektör işbirliğinin de önemli bir örneği olmaya devam ediyor. 

Yatırım fırsatlarını kaçırmayın 

Akıllı şehirleşmede özel sektöre düşen görevlerin masaya yatırılacağı zirve, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel himayesinde gerçekleşiyor. ‘Yüksekten Uçanlar' paneliyle açılış yapacak olan zirvenin bu ilk panelinde, ürünleri ve çözümleriyle geleceğin şehir ve mekanlarını oluşturan şirketlerin başarı hikayelerine yer verilecek. Zirvenin ikinci panelinde ise Antalya'nın kentsel dönüşümü ve gelecek projeleri masaya yatırılacak. Kentsel dönüşüm ve şehirlerin modernleşme serüveninde oluşan yatırım fırsatlarının tartışıldığı son panelde ise ilçe belediye başkanları söz alacak. 

‘Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin Antalya'dan sonraki adresi ise Bursa... Bu dönemin finalini İstanbul'da yapmaya hazırlanan zirve, Türkiye'nin kentsel dönüşümünün mihenk taşı olmayı sürdürüyor.

Dünya

Kentsel Dönüşüm Zirvesi Kentsel Dönüşüm Zirvesi Antalya Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi