Karabağlar kentsel dönüşüm

Karabağlar'da kentsel dönüşüm isyanı!

Kentsel dönüşüm Zeynep Karabağ 25.07.2015
Karabağlar'da kentsel dönüşüm kapsamında 540 hektarlık planlara itiraz eden vatandaşlar, mülkiyet haklarını alabilmek için direniş başlattı
Karabağlar'da riskli alan ilan edilen ve kentsel dönüşüm çalışması başlatılan 540 hektarlık alana dair Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planlarıyla ilgili sancılı süreç artarak devam ediyor. "Boş arsada kentsel dönüşüm" eleştirisi alan planlara bölge halkından toplu itiraz ve veto geldi. 

İsyan çıktı 

Egepostası'ndan Erman Şentürk'ün haberine göre Karabağlar'da riskli bölge ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamına alman 540 hektarlık alanın 101 hektarlık bölümüne ait imar planları, bakanlık onayını alırken, yerel yönetim ve meslek odalarının aramdan halktan da itiraz geldi. Bakanlığın imar planlarına hazırladıkları dilekçeler ile toplu olarak itiraz eden Karabağlar halkı, mülkiyet hakları için direniş başlattı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanan Karabağlar sakinleri, planlara itiraz etti.

Kentsel Dönüşüm Platformu çatısı altında toplanan yüzlerce vatandaş, pankartlar ve sloganlar eşliğinde eylem düzenledi. Bölgede yaşayan 80 bine yakın hak sahibi adına açıklama yapan Karabağlar Kentsel Dönüşüm Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Gökçer, "Plan, buralarda yaşayan bizleri sürece dahil etmedi. Söz konusu planla ilgili vatandaşın görüşü alınmadı" dedi. Gökçer, "Boş arazide kentsel dönüşüm mü olur? Mevcut planların yürürlükten kaldırılmasını gerektirecek bir durum ve gerekçe yok. Bu planlar uygulanamaz" diye konuştu.

Karabağlar kentsel dönüşüm