gaziosmanpasa-kentsel-donusum

Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüme 3 yeni mahalle!

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 03.10.2016
Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte Yenidoğan Mahallesi 1. Kısım, Yıldıztabya Mahallesi, Pazariçi 1 ve 2'nci kısım kentsel dönüşüme giriyor.
İstanbul'da kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde devam ettiği ilçelerin başında gelen Gaziosmanpaşa'da Yenidoğan Mahallesi 1. Kısım, Yıldıztabya Mahallesi'yle birlikte Pazariçi Mahallesi 1. Kısım ve Pazariçi Mahallesi 2. Kısım'da riskli alan ilan edildi. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte bu bölgelerde kentsel dönüşüme girmiş oldu.

Büyük bir bölümü depreme dayanıksız yapı stoğundan oluşan Gaziosmanpaşa'da dönüşüm anlamında çalışmalar devam ediyor. Nitekim, ilçenin komşusu Esenler'de de kentsel dönüşümü için 9 milyon metrekarelik askeri alan Esenler Belediyesi'ne devredilmişti. Yine Gaziosmanpaşa'nın diğer bir komşusu Bayrampaşa'da da Metris Cezaevi'nin bulunduğu alan kentsel dönüşümüne girdi ve binlerce yeni konut için düğmeye basıldı.

Daha önce kentsel dönüşüm anlamında hem özel sektörün hem de yerel belediyenin önemli çalışmaları oldu. Önümüzdeki süreçte başta Gaziosmanpaşa olmak üzere tüm İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde TOKİ, Tozkoparan Mahallesi'nde dönüşüm için plan ihalesi düzenlemişti. Ayrıca Avcılar Tahtakale ve Başakşehir Altınşehir Mahallesi için de yine TOKİ, master plan ihalesi yapmıştı.

Yıldıztabya Mahallesi'nde kentsel dönüşüme giren alanlar!

Pazariçi Mahallesi 1. Kısım'da kentsel dönüşüme giren alanlar!

Pazariçi Mahallesi 2. Kısım'da dönüşüme giren alanlar!

Yenidoğan Mahallesi 1. Kısım'da dönüşüme giren alanlar!

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm yıldıztabya kentsel dönüşüm pazariçi mahallesi kentsel dönüşüm yenidoğan mahallesi kentsel dönüşüm istanbul riskli alan ilan edilen bölgeler