Evim Kadıköy / Anka Yapı

Anka Yapı firmasının Evim Kadıköy projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
fikirtepe kentsel dönüşüm yıkımları

Fikirtepe dönüşüyor ancak master planı dahi yok!

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 22.04.2015
Kentsel dönüşümün tıkandığı Fikirtepe'nin bir imar planı yok. 15 bin konutun yerine gelecek 60 bin konutla birlikte bölgenin geleceği merak ediliyor.
Nüfusu 20 milyona yaklaşan İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası kapsamında riskli alan ilan edilen ilk bölgelerden olan Fikirtepe'de sorunlar bitmek bilmiyor. Üstelik bu şekilde dönüşümün tamamlanması durumunda bölgede yaşayan kişi sayısı 15 binden 60 bine çıkacak. Master planın olmaması nedeniyle 60 bin kişinin oluşturacağı trafik, Fikirtepe'de büyük bir kaosun oluşmasına neden olabilir.

Geleceği merak ediliyor

Tescil mahkemesinin kamulaştırma onayını geç vermesi nedeniyle bölgede yeni inşaatlar başlayamıyor. Birçok ada da yeni inatçıların çıkmasıyla birlikte Fikirtepe'de son durumun karmaşık bir hal aldı. Bölgeyi nasıl bir gelecek beklediği de merak konusu.

Herhangi bir master planı olmayan Fikirtepe'de bazı projelerin inşaatları hızla yükseliyor. Emlaktasondakika.com olarak ziyaret ettiğimiz Fikirtepe bölgesinde FİDEM Başkanı Ercüment Oruç'la görüştük. Oruç, dönüşümde firmaların yan parselinde ne olacağını dahi bilmediğini söyledi.

Master plan yok

Fikirtepe'de herhangi bir master planın olmadığını belirten Oruç ‘Mevcut projeyi İBB 4 yıl önce çıkardı. 2013'te ise bakanlık devreye girdi. O dönemde yollar genişledi, terk alanları yüzde 25'e çıktı. Daha önce Faruk Göksu, Fikirtepe için ciddi bir plan hazırlamıştı. Ancak bu saatten sonra hazırlanacağını düşünmüyorum. Şu anda hangi ada da ne var bilinmiyor' ifadelerini kullandı.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

fikirtepe master planı fikirtepe faruk göksu fikirtepe kentsel dönüşüm