Esenler Kentsel Dönüşüm 2017, Esenler Kentsel Dönüşüm projeleri, Esenler Kentsel Dönüşüm son durum, Esenler Kentsel Dönüşüm nerede

Esenler’deki büyük değişim

Kentsel dönüşüm 20.01.2017 09:28

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde başlayan “Kentsel Dönüşüm” Esenler’in görüntüsünü, imajını ve değerini tamamen değiştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde başlayan “Kentsel Dönüşüm” Esenler'in görüntüsünü, imajını ve değerini tamamen değiştirdi. Gayrimenkul değerlerinin en fazla arttığı ilçelerden biri olan Esenler'in değer artışı 2 yılda yüzde 72 seviyelerine ulaştı.  Esenler'deki konutların değeri en az yüzde 300 oranında artmış oldu.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu “İlçemizi, Türkiye'nin kentsel dönüşüm laboratuvarı haline getirdik. Kentsel dönüşümü, fiziki ve sosyal altyapının yenilenmesi ve yaşam kalitesinin artışı olarak görüyoruz. Bu nedenle ilçemizin farklı mahallelerinde kentsel dönüşüm projeleri yaptık ve devam ediyoruz. Belediye olarak ilçedeki 25 binden fazla konutun yenilenmesini veya yenilenme sürecine girmesini sağladık. Böylece 150 bin insanımızı deprem riskinden uzak, güvenli ve sağlıklı konutlara kavuşturduk.” dedi.

Esenler'de neler oluyor?

Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm alanında inşa edilen Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları'ndaki değer artışı 2 yılda yüzde 72 seviyelerine ulaşırken, Çiftehavuzlar'daki gayrimenkullerin değeri son 2 yılda adeta tavan yaptı. Bölgedeki gayrimenkullerin değeri 2 yılda yüzde 212 arttı.

Tuna Mahallesi'nde, Eğitim Vadisi Projesi kapsamında kamulaştırılan 91 binadaki 302 bağımsız bölüm yıkıldı. Burada kentsel dönüşüm potansiyeli ile yapılacak olan yapıların değerinde de yüzde 103'lük artış görüldü. Yavuz Selim Mahallesi'nde yapılarda ise yüzde 150'lik bir değer artışı oldu.