Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm, Türkiye için olmazsa olmaz bir iştir!

Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm, Türkiye için olmazsa olmaz bir iştir!

Kentsel dönüşüm 12.10.2012 17:37

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili olarak İstanbul, Bursa ve İzmir'de Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri kurduklarını, bu müdürlüklerin projeleri takip edeceğini belirterek, ''Milletimizden müthiş bir destek alıyoruz. Dönüşüm bu vatan için olmazsa olmaz bir iştir'' dedi

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili olarak İstanbul, Bursa ve İzmir'de Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri kurduklarını, bu müdürlüklerin projeleri takip edeceğini belirterek, ''Milletimizden müthiş bir destek alıyoruz. Dönüşüm bu vatan için olmazsa olmaz bir iştir'' dedi.

Bakan Bayraktar, Uşak Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi temel atma ve TOKİ tarafından yapılan Dokumacılar Sitesi'nin kura çekim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 10 yılda katettiği yolu, tüm dünya ülkelerinin ''parmak ısırarak'' seyrettiğini belirtti.

Türkiye nüfusunun yüzde 76'sının şehirlerde yaşadığını, kırsaldan kente olan göçün şehirlerde çarpık yapılaşmaya neden olduğunu ifade eden Bayraktar, Türkiye'nin kentsel dönüşümü başarmak zorunda olduğunu vurguladı.

Bakan Bayraktar, şöyle konuştu:

''Şehirlerimiz yıllar süren göçler nedeniyle çarpık hale geldi. Şehirlerde imarsız yapılaşma oldu. Türkiye bunu değiştirmek zorundadır. TOKİ, 500 bin konut yaptı. 81 ilde TOKİ'nin mührü var. İstanbul, Bursa ve İzmir'de Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri kurduk. Bu müdürlükler projeleri takip edecek. Milletimizden müthiş bir destek alıyoruz. Bu dönüşüm bu vatan için olmazsa olmaz bir iştir.

Biz insanların hayatını kurtarmak için yasalar çıkarttık. Bizim çıkardığımız yasalara ''rant yasası'' diyorlar. Bizim çıkardığımız yasalarla rant kelimesini yan yana konuşmak millete haksızlıktır, en büyük kötülüktür. Kentsel dönüşüm projesine çomak sokmaktır. 2013 yılında dönüşüm projesi için bakanlığımız bütçesine 600 milyon TL para koymaya çalışıyoruz. Ancak bu yeterli değil. Vatandaşımız kendi evini kendisi düzeltsin istiyoruz. Evlerinden şüphelenen vatandaşlarımız evlerini tetkik ettirsin ve risk var ise evini yenilesin. Bunu yaparken ihtiyaç sahibine kira yardımı yapacağız. İhtiyaç sahibine ev alırken banka kredisinde destek vereceğiz. Çarpık yapıları, depreme dayanıksız yapıları, enerjiyi savuran yapıları şehrimizden söküp atalım. Herkes bu projeye destek versin. İspanya, Güney Kore bunu başardı. Biz de başaracağız.''

-''IMF'ye borç vereceğiz''-

Dünyada yaşanan krizlere rağmen Türk ekonomisinin büyümeye devam ettiğini, düzenli ve planlı kalkınmanın sürdüğünü ifade eden Bayraktar, AK Parti hükümetinin göreve geldiğinde Türkiye'nin IMF'ye 25 milyar dolar borcu olduğunu, bu borcun şu anda 1 milyar dolara düşürüldüğünü kaydetti. Bayraktar, ''Nisan ayında IMF'ye borç vereceğiz. IMF'den borç alan bir ülkeden IMF'ye borç veren bir ülke olduk'' dedi.

Hükümetin yaptığı çalışmaları anlatan Bakan Bayraktar, şöyle devam etti:

''Yaptığımız yatırımlar ortada. Biz, ülkemize, milletimize hizmet ederek büyüdük. Çünkü biz basit iktidar hesapları ile ülkemizi yönetmiyoruz. Biz insanımıza hizmetkar olma zihniyetiyle çalışıyoruz. 2023'de 500 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. 2023'te kişi başına gelir 25 bin dolar olacak. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine girmeyi hedefliyoruz. Dünyanın önemli aktörlerinden birisi olacağız. İnsanlarımız, başı dik şekilde 'Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşıyım' diyecek.''

-''Terör belasından kurtulacağız''-

Erdoğan Bayraktar, Türkiye'nin yaşanan terör olaylarını sonlandıracak güçte ve kararlılıkta olduğunu vurgulayarak, ''Terör belasından kurtulacağız'' dedi.

Kalkınmanın artmasıyla birlikte terör sorununun da ortadan kalkacağına dikkati çeken Bakan Bayraktar, ''Terör belasını bu sabırlı ali cenap millet yenecek. Terörle alabildiğine mücadele ediyoruz. En sert mücadele yöntemlerini uyguluyoruz. Bunu yaparken 75 milyon insanımıza hoşgörü içinde yaklaşıyoruz. Terörü yok edeceğiz. Bu çok yakındır inşallah. Türkiye dünyaya terör belasını nasıl ortadan kaldırdığını gösterecek'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından, kentsel dönüşüm projesi kapsamında bir süre önce yıkılan bölgeye ilk binanın temeli atıldı. Bakan Bayraktar, TOKİ tarafından yapılan Uşak Dokumacılar Sitesi'nin kura çekim töreninde ise ilk kurayı çekerek bir işyerinin anahtarını hak sahibine teslim etti.