Kentsel Tasarım Rehberi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Kentsel Tasarım Rehberi!

Kentsel dönüşüm Sinem Öztürk 01.10.2016
Ceylan, "İnsanı, şehir ve tabiat arasında bir seçim yapmak zorunda olan değil, şehri ve tabiatı iç içe yaşayan bir varlık olarak görüyoruz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, "İnsanı, şehir ve tabiat arasında bir seçim yapmak zorunda olan değil, şehri ve tabiatı iç içe yaşayan bir varlık olarak görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması" projesi arama konferansında tasarım rehberlerinin hazırlanmasına yönelik önerilerin ele alındığı bildirildi.

Ceylan, konferansta, Türkiye'deki mekansal zenginliklerin korunmasının yolunun, kentsel tasarım rehberleri ve tasarım standartlarının belirlenmesinden geçtiğini belirtti.

Hükümet ve Bakanlığın ortak vizyonu olan insan odaklı yapılaşmayı teşvik ettiklerini aktaran Ceylan, "İnsanı, şehir ve tabiat arasında bir seçim yapmak zorunda olan değil, şehri ve tabiatı iç içe yaşayan bir varlık olarak görüyoruz. Şehir güvenliğine, temizliğine, estetiğine, yeşile, parklara daha fazla yoğunlaşıyoruz." ifadesine yer verdi. 

Proje kapsamında, kentsel tasarım rehberlerinin hazırlanmasına yönelik planlama mevzuatında yeni yaklaşımların oluşturulması sağlanacak. Milli planlama sistemi içerisinde kentsel tasarım rehberlerinin yeri ve süreci tanımlanacak, kentsel tasarım rehberlerinin mevzuat ve planlama pratiği içerisinde yer alabileceği öneriler de projede geliştirilecek.

Kentsel Tasarım Rehberi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mehmet Ceylan