bursa okul yenileme

Bursa'daki Demirtaşpaşa İlkokulu yenileniyor

Kentsel dönüşüm Emine Pile 22.03.2017
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, yerinde yenilenecek olan Demirtaşpaşa İlköğretim Okulu’nun temeli törenle atıldı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde, hayırsever Erhan Nasyalçın tarafından yaptırılan Demirtaşpaşa İlkokulu'nun temeli törenle atıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hem babasının hem de kendisinin eğitim gördüğü, ancak zamanla kapasitesi yetersiz hale gelen ve fiziksel olarak da eskiyen Demirtaşpaşa İlkokulu'nun temel atma töreninde, özellikle kent merkezindeki eskiyen okulların hızla yenilendiğini söyledi.

Okul, orijinal haliyle yenileniyor

Bursa'nın köklü bir mahallesi olan Demirtaşpaşa Mahallesi'nde, İnönü ve Haşim İşcan caddelerinin kesiştiği alanda bulunan Demirtaşpaşa İlkokulu'nun ise 1968 yılında yıkılıp yeniden yapıldığını hatırlatan Başkan Altepe, “Demirtaşpaşa İlkokulu, 1968 yılından da önceki orijinal haliyle yapılıyor. Bu bölgede yapılan kamulaştırmalarımızın sonuna gelindi. Tarihi mahalleye sadece Tarihi Demirtaş Hamamı ve Demirtaşpaşa İlkokulu'nun olacağı kaliteli bir eğitim kompleksi kazandırılıyor” diye konuştu.

Başkan Altepe, Bursa'da hayırseverlerin de desteğiyle güzel projelerin gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “Demirtaşpaşa İlkokulu, yenilenen yüzüyle çevreye ışık saçacak, Bursa'ya ve bölgeye çok yakışacak. Donanımlı bir okul olarak en iyi ve özgün şekilde yapılacak. Burada çok hatıra var. Çok heyecanlıyız” diye konuştu.

Yılsonuna kadar tamamlanacak

Gençlere yatırımın önemine dikkati çeken Başkan Altepe, “Geleceğe yatırım yapmak, gençliğimize yatırım yapmaktır. Gençlerimizin sağlıklı ve bilinçli bireyler olmalarını hedefliyoruz. Gençlerimiz ve geleceğimiz için eğitime büyük önem veriyoruz. Temelini attığımız Demirtaşpaşa İlkokulu'nu bu yılsonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Okulun inşaatını, mahallemizin değerli insanlarından, kendisi de burada eğitim görmüş olan hayırsever işadamı Erhan Nasyalçın gerçekleştirecek, çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Başkan Altepe, Demirtaşpaşa İlkokulu'nun inşaat alanının yaklaşık 4 bin metrekare olduğunu, 3 kat olarak tasarlanan okulda 2 anasınıfı ve 16 derslik ile spor salonu, kütüphane gibi birimlerin yer alacağını sözlerine ekledi.

“Bu okul 100 yıl eğitim versin”

Hayırsever Erhan Nasyalçın ise mutluluğunu ifade ederek, “Çocuklarımızın eğitim alacağı okulumuz, daha önce de yıkılıp yapılmıştı ancak çok uzun ömürlü olamadı. İnşallah bu defa bu bina 100 yıllık olsun, güzel ve iyi bir okul yapalım. Çocuklarımız uzun yıllar iyi eğitim alsın. Mahalleme bir eser bırakmak benim için mutluluktur” dedi.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, kent merkezindeki okulların yenilenmesinde Büyükşehir Belediyesi'nin öncü olduğunu belirtirken, Osmangazi Kaymakamı Enver Ünlü de mahallelerdeki eski okulların yenilenme ve dönüşümünün kentlere değer kattığını ifade söyledi. Ünlü, çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi tebrik etti. Demirtaşpaşa Mahallesi Muhtarı İhsan Tozaklı ise Büyükşehir Belediyesi'nin mahallenin sorunlarına her zaman çözüm bulduğunu belirterek, Başkan Altepe'ye hizmetlerinden ötürü teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ile vatandaşların da katılım sağladığı programın sonunda, Başkan Altepe, hayırsever Erhan Nasyalçın ve protokol üyeleriyle birlikte, dualarla butona basarak Demirtaşpaşa İlkokulu'nun temeline ilk harcı döktü.

Demirtaşpaşa İlköğretim Okulu bursa okul dönüşümü okul yenileme