Bekir Bozdağ: Vatandaşımızı, hayatını tehdit eden yapılardan kurtaracağız!
Haberler / Kentsel Dönüşüm / Bekir Bozdağ: Vatandaşımızı, hayatını tehdit eden yapılardan kurtaracağız!

Bekir Bozdağ: Vatandaşımızı, hayatını tehdit eden yapılardan kurtaracağız!

Kentsel Dönüşüm 17.08.2013 16:10

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 'Şu anda Türkiye'nin neredeyse bütün illerinde çarpık yapılaşma, kalitesiz binalar var, bunlarda insanlarımız hayati tehlike ve tehdit altında maalesef hayatlarını devam ettiriyorlar. Vatandaş-devlet işbirliğiyle binaları modern standartlarda kaliteyle donatma konusunda adımlar atıyoruz' dedi

Tosya Belediyesini ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, "Marmara depreminin 14. yıl dönümüyle" ilgili soru üzerine, depremde hayatını haybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.

Bozdağ, Türkiye'nin depremlerde çok fazla insan kaybettiğini belirterek, "Depremi yüzde 100 engelleme imkanı yok ancak daha az can kaybını sağlayacak sıhhatli şehirleşme konusunda elimizde imkanlar var. Şehirleşmenin sağlıklı olması konusunda tarihi adımlar attık" diye konuştu.

TOKİ'nin 1984'te kuruduğunu anımsatan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bizim iktidarımız dönemine kadar 19 yıl geçmesine rağmen TOKİ, 43 bin konut üretmişti. O da büyükşehir merkezlerindeydi. Bizim dönemimizde 500 bin konutu 10 yıl içinde halkımıza teslim ettik. Devam eden konutlar var, milyona doğru gidiyor. TOKİ'nin Türkiye'nin her ilinde ve ilçesinde konut yapması, oralarda konutların kalitesi konusunda bir standart getirmiştir. Bu açıdan sağlıklı konut yapımı ve şehirleşme konusunda bir model oluşturmuştur."

"İmar Kanunu ile ilgili önemli adımlar attık"

Bozdağ, İmar Kanunu ile ilgili önemli adımlar attıklarına işaret ederek, "Yasalara aykırı yapılaşmaların önüne geçmek için buralara elektrik ve su bağlayan kişilere hapis cezası getiren düzenlemeyi yaparak imar kirliliğinin önüne geçtik" şeklinde konuştu.

Çıkarttıkları kanunla kentsel dönüşümün startını verdiklerini anlatan Bozdağ, şunları dile getirdi:

"Şu anda Türkiye'nin neredeyse bütün illerinde çarpık yapılaşma, kalitesiz binalar var, bunlarda insanlarımız hayati tehlike ve tehdit altında maalesef hayatlarını devam ettiriyorlar. Vatandaş-devlet işbirliğiyle binaları modern standartlarda kaliteyle donatma konusunda adımlar atıyoruz. Bugün de Başbakanımız Bursa'da bir kentsel dönüşüm projesinin startını veriyor. Türkiye'nin her yerinde bu adımları atmaya, depremle ilgili konuda kendi açımızdan almamız gereken tedbirler neyse bunları almaya özen gösteriyoruz.

İnşallah yeni depremler, ülkemizde olmaz. Böyle bir şey olduğunda da buna hazırlıklı olmamız lazım."

Vatandaşlar, saldırı girişimini kınadı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, daha sonra ilçede düzenlenen 16. Uluslararası Tosya Kültür ve Pirinç Festivali etkinlikleri kapsamındaki "Tosya Yağlı Güreşleri"ni izledi.

Bazı vatandaşlar, güreş meydanında dolaşarak halkı selamlayan Bozdağ'a "Şiddete çare sevgi ve eğitimdir", "Başbakan Yadımcısı Bekir Bozdağ'a Nevşehir'de yapılan saldırıyı kınıyoruz", "Dik dur, eğilme, bu millet sizinle" ve "İncinsen de incitme" yazılı pankartlarla destek verdi.

Bir süre güreşleri izleyen Bozdağ'a Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin plaket, Kaymakam Mehmet Türköz de yöresel hediyeler takdim etti.

Erdinç Aksoy, Kemal Kaymak/AA