Afet riski altındaki 124 kamu binası yıkıldı! İstanbul yıkılan 48 kamu binasıyla ilk sırada!

Afet riski altındaki 124 kamu binası yıkıldı! İstanbul yıkılan 48 kamu binasıyla ilk sırada!

Kentsel dönüşüm 09.12.2012 13:06

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca bugüne kadar 25 ilde 124 kamu binasının yıkıldığı; ilk sırayı 48 binayla İstanbul'un aldığı bildirildi

 

MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman'ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi. 
 
Riskli yapıların tespiti için 26 kurum ve 36 kuruluşun lisanslandırıldığını belirten Bayraktar, lisanslandırma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. 
     
Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre; özel mülkiyete ait 10 ilde 36 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Bu kapsamda, Kocaeli, Gaziantep, Samsun, Nevşehir ve Düzce'de 5'er, Van'da 3, Bolu, Rize, Zonguldak ve Bingöl'de birer özel mülkiyet binası yıkıldı. 
     
Yasa kapsamında 25 ilde toplam 124 kamu binasının yıkıldığı kaydedildi. Kamu binası yıkılan iller arasında İstanbul 48 binayla en fazla yıkım yapılan il oldu. 
     
Balıkesir'de 11, Edirne ve Ağrı'da 10'ar, Tunceli'de 7, Bilecik'te 5, Sinop'ta 4, Aydın, Hatay, Kahramanmaraş ve Tekirdağ'da 3'er, İzmir, Amasya ve Elazığ'da 2'şer, Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Bitlis, Çanakkale, Denizli, Erzurum, Hakkari, Kırıkkale, Kırşehir ve Malatya'da birer binanın yıkımı gerçekleştirildi. 
 
AA