A sınıfı Enerji Kimlik Belgesi olan ilk bina

A sınıfı Enerji Kimlik Belgesi'ne sahip proje tamamlandı

Kentsel dönüşüm Emine Pile 27.05.2016
Türkiye'nin kentsel dönüşüm kapsamında tasarlanan ilk "A sınıfı Enerji Kimlik Belgesine" sahip konut projesi, İstanbul'da tamamlandı.
Türkiye'nin kentsel dönüşüm kapsamında tasarlanan ve "Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı (TuREEFF)" fonuyla desteklenen, ilk "A sınıfı Enerji Kimlik Belgesine" sahip konut projesi, İstanbul'da tamamlandı. 

İnşaatı üstlenen şirketten yapılan açıklamada, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen ve Avrupa Birliği ile Temiz Teknoloji Fonu (CTF) tarafından desteklenen, Türkiye'nin A sınıfı Enerji Kimlik Belgesine sahip ilk projesinin bitirildiği belirtildi.

HEM TASARRUF ETTİRECEK HEM ÇEVREYİ KORUYACAK 

Açıklamada görüşlerine yer verilen GN İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Güney, "Depreme karşı dayanıklı binalar yapılırken, sürdürülebilir enerji konseptinin göz ardı edilemeyeceği inancıyla kentsel dönüşümde de enerji verimli projeler üretmeyi hedefliyoruz. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak, ancak kentsel dönüşümle birlikte inşaat sektörünün sürdürülebilir ve enerji verimli binaların sayılarının artmasıyla mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayımlanan, "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği" kapsamında, binalarda enerjinin etkin ve verimli kullanılmasıyla, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunması için yapıların enerji ihtiyaç ve tüketimini gösteren "Enerji Kimlik Belgesi (EKB)" uygulamasına geçildi.

Enerji Kimlik Belgesi, 2011'den bu yana yeni yapılan binalarda zorunlu olarak alınıyor. Mevcut binaların da 2 Mayıs 2017 tarihine kadar bu belgeyi temin etmesi gerekiyor.

A sınıfı Enerji Kimlik Belgesi kentsel dönüşüm