3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi

3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi bitti!

Kentsel dönüşüm Emine Pile 25.02.2016
Bu yıl 3. Kez düzenlenen ‘Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde kentsel dönüşüm her yönüyle ele alındı.
Kentsel dönüşüm, yeşil bina gibi kavramların her geçen gün daha da önem kazandığı ülkemizde bu yıl da kentsel dönüşüm her yönüyle masaya yatırıldı. “Sürdürülebilir Şehirler ve Binalar” başlığı altında düzenlenen olan ‘Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi' sektörün önde gelen isimlerini ağırladı.

Kongre'de açılış konuşmasını yapan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir TELLİOĞLU önemli açıklamalarda bulundu. Kentsel dönüşüme yönelik önemli bilgiler veren Tellioğlu, özellikle son dönemlerde, Kentsel Dönüşüm Kanunu'nun delinmeye çalışıldığını belirtti. Kanunda her şeyin açık olmasına rağmen ihmal edildiğini belirtti. Bürokrasinin kimi zaman yavaş ilerlediğini bunun da dönüşümü zorlaştırdığını aktardı. Tahir Tellioğlu, "Bazı belediyelerin muhalif belediyeler olması, kendi çıkarlarının olması gibi nedenlerle kentsel dönüşüm yavaş ilerliyor" açıklamasında bulundu.

Yeşil binaların artırılması konusunda da çalışmaların artması gerektiğini belirten Tellioğlu, binaların çevre dostu malzemelerle kaplanabileceğini ve tasarruf edileceğini ifade etti. "Çıkarı olan ya da olmayan herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor" dedi. Müteahhitlik Yasası ve güçlü bir İmar Kanunu'nun çıkması gerektiğini ifade etti. Vatandaşa da elini cebine atması gerektiğinin ciddi anlamda aktarılması gerektiğini söyledi.

 

3. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi Tahir Tellioğlu Sürdürülebilir Şehirler ve Binalar Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi