Zonguldak'ta ormanı köylülere verilen güneş enerjisi sistemleri kurtardı!
Haberler / Güncel / Zonguldak'ta ormanı köylülere verilen güneş enerjisi sistemleri kurtardı!

Zonguldak'ta ormanı köylülere verilen güneş enerjisi sistemleri kurtardı!

Güncel 19.08.2012 06:17

Zonguldak’ta Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Müdürlüğü aracılığıyla sağlanan kredilerle son 4 yılda 1915 orman köylüsüne, 2 milyon 700 bin 550 lira kredi kullandırılıp, güneş enerji sistemi kurmaları sağlanarak, orman ürünlerine olan talep en aza indirildi

 

Zonguldak'ta Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Müdürlüğü aracılığıyla sağlanan kredilerle son 4 yılda 1915 orman köylüsüne, 2 milyon 700 bin 550 lira kredi kullandırılıp, güneş enerji sistemi kurmaları sağlanarak, orman ürünlerine olan talep en aza indirildi.
 
Projeyle, kentteki 194 bin hektar civarındaki orman varlığının korunmasına katkı sağlandı. Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürü Ayşe Toptan, şunları söyledi: “Projeyle, aileler sıcak su elde etmek için odun yerine güneşten faydalandığından ormanlar olumsuz etkilerden kurtuldu. Orman köylülerimizin sosyal ve ekonomik kalkınmalarına da katkıda bulunarak onların ormanlar üzerindeki olumsuz etki ve baskıları önemli ölçüde azaltıldı. Doğal ve yenilenebilir enerji sistemlerinden köylülerimizin yararlanmasını istiyoruz.”    
 
Hürriyet