esnekofis
Haberler / Güncel / Koronavirüs sonrasında esnek ofis sistemi gündemde!

Koronavirüs sonrasında esnek ofis sistemi gündemde!

Güncel 18.06.2021 17:44

Koronavirüs sebebiyle evden çalışma modeline geçen şirketlerin patronları, esnek ofis modelini benimsemeyi planlıyor.

Salgın sürecinde esnek çalışma modeli iş yaşamına hızla dahil olurken, çalışma alanı tarafında ev ve alışık olduğumuz ofis kavramı arasında kalıcı bir hibrit yaklaşım yerleşti.

Kolektif House'un yaptığı ankete göre şirketlerin yüzde 77'si salgından sonra da hibrit çalışmaya devam etmeyi planlarken, firma sahiplerinin yüzde 85'i yeni çalışma sistemine uygun esnek ofis alanlarını tercih edeceklerini söylüyor. 

Küresel sağlık krizi dijitalleşmeyi hızlandırıp, tüketici alışkanlıklarını değiştirirken, iş hayatını da dönüştürdü.  Bu dönüşümün sonucunda hızlanan bir trend olan hibrit çalışma modeli önümüzdeki yıllarda da kalıcı olmaya devam edecek. Kolektif House tarafından yapılan ve katılımcıların yüzde 60'tan fazlasının orta ve üst düzey yöneticilerden oluştuğu ankete katılanların yüzde 77'si salgın sonrasında da hibrit çalışmaya devam edeceklerini bildiriyor. Firma sahipleri tarafında anket katılımcılarının yüzde 85'i esnek ofis alanlarını ya şu anda kullandığını ya da önümüzdeki zaman planlamaları içerisinde değerlendirdiğini belirtirken, yüzde 60'a yakını çalışan memnuniyeti için ofis alanı tasarımı ve çalışma alanı stratejilerinin öncelikleri olduğunu aktarıyor.

Ofise dönüş stratejisine ihtiyaç duyanların oranı yüzde 75
Ankete katılanların yüzde 56'sı geleneksel sisteme göre daha esnek bir çalışma biçimi benimsediğini ifade ediyor. Ofise dönüş stratejilerinden emin olmayan ve alınan önlemlerin yeterli olmadığını düşünen kısmın yüzde 75'ten fazla olması ise şirketlerin çalışma alanı stratejileri konusunda gelişime açık olduğunu gösteriyor.