zeytinburnu

Zeytinburnu'nda bina çöktü!

Genel Emine Pile 13.01.2017
Zeytinburnu Rauf Denktaş Caddesi'nde bulunan Kuran Sitesi çöktü. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambulans gönderildi.
Alınan bilgiye göre, Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi'ndeki 2 yıl önce depreme dayanıksız raporu verildiği gerekçesiyle belediye tarafından boşaltılan 7 katlı bina çöktü. Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Daha önce boşatılan 7 katlı binanın etrafında ilk belirlemelere göre yoldan geçen ve yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırıldı. Çöken binada 56 daire, 3 dükkan bulunuyordu. Çöken binada kat maliklerinin anlaşamaması nedeniyle 2 yıldır mühürlü olduğu ancak yıkılamadığı belirtildi.

Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edilirken kaldırımda yürürken enkazın altında kaldığı belirtilen 1 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. Zeytinburnu Kaymakamı Ali Taşkın Balaban 5 kişinin de yaralandığını açıkladı. Enkaz altında başka kişilerin de olabileceği belirtilirken arama kutarma ekipleri çalışma başlattı.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA 2015'TE BOŞALTILDI"

Habertürk'e konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, binanın 2 yıl önce boşaltıldığını belirtti. 93 yılında yaptırılmış, 97 yılında iskanı alınmış 56 daireli bir bina olduğunu söyleyen Aydın, "Biz bu binayı çürük olduğu gerekçesiyle, kentsel dönüşüm kapsamında 2015 yılında boşaltmıştık. Kentsel dönüşüm konusunda birbirimize yardımcı olmamız gerekiyor. Hiçbir bedel ödemeyeyim, devlet benim binamı yapsın yaklaşımında olmamamız lazım. Herkes fedakar olacak. 2000 yılından önceki binalar çürük kabul edliliyor" dedi. 

Bu şekilde birçok binanın olduğunu anlatan Aydın, daha önce Sümer Mahallesi'nde gerçekleştirilen projede tahliye sürecinde büyük sıkıntı çektiklerini anlattı. 

zeytinburnu bina çökmesi kentsel dönüşüm