Asma köprü

Yüz yıllık asma köprü hayali gerçek oldu!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 31.12.2014
Bitlis Hizan’daki vatandaşların asırlık köprü hayali Kaymakam Sedat İnci sayesinde gerçek oldu.
Hizan İlçesi Hacı Mehmet köyünde yaşayan vatandaşlar, tarım arazilerine ulaşmak için dereye köprü yapılması için kaymakamlığa talepte bulundu.

Kaymakam İnci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hacı Mehmet köyündeki vatandaşların asma köprü talebini yerine getirerek, yüz yıllık hasretlerini gidermenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Uzun yıllardan sonra böyle bir yatırımı hayata geçirmenin gururunu duyduğunu vurgulayan İnci, Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak köyde 52 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde asma köprü yaptıklarını ifade etti. İnci, ilçeye bağlı 70 köy ve 120 mezra bulunduğuna değinerek, şöyle konuştu:

"KHGB olarak 2014 yılında 29 köye çeşitli altyapı hizmetleri sunduk. Hizan'a geldiğimizden beri özellikle Hacı Mehmet köyündeki vatandaşlarımız muhtarlarla beraber birkaç defa gelip köprü yapma taleplerini bize iletmişti. Hacı Mehmet köyünün talebi sıradan bir istek gibi gözüküyordu. Köyü ziyaret edip vatandaşların sıkıntısını, mağduriyetini gördük. Biz de KHGB müdürümüze talimat vererek çalışmaların hızlı şekilde yapılmasını söyledik. Köy yüzlerce yıllık bir köy. Vadinin bir tarafına kurulmuş. Köyün tarım ve hayvancılık dışında hiçbir geliri yok. Köylülerin arsaları ve bostanları vadinin diğer tarafındaydı. Vatandaşlar her yıl kendi imkanlarıyla köprü yapmış ancak bu köprü dayanıksız olduğu için sel alıp götürüyormuş."

"Gidemediğin köy senin değildir" 

Köylülerin hayat standartlarını yükseltmek ve sıkıntılarını gidermek adına ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini anlatan İnci, sözlerine şöyle devam etti:

"Gidemediğin köy senin değildir. Bizde bu sözü kendimize düstur kabul ederek elimizden geldiğince bütün köylerimize ve en ücradaki mezralarımıza ulaşarak yerleşim birimlerinde yaşayan insanların sıkıntı ve ihtiyaçlarını yerinde görmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız hep bu yönde. Hacı Mehmet köyümüz en ücra köylerimizden biri. İlçe merkezine çok uzakta, ulaşılması gerçekten çok zor bir köy. Buradaki sıkıntılara seyirci kalamazdık. Kendi adımıza mutluyuz. Mülki idare amiri olarak mutluluğumuzun kaynağı, vatandaşlarımızı mutluluğudur. Bu köylülerimizin yüz yıllık hasretlerini giderdik ve bu da bize nasip olduğu için çok mutluyuz."

AA

Yüz yıllık köprü hayali Bitlis asma köprü asma köprü Kaymakam Sedat İnci