yerli Robinson,

"Yerli Robinson" yağışların ardından adasına döndü!

Genel Emine Pile 28.04.2015
Kahramanmaraş’ta Türkiye genelinde geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle barakasını terk eden Yerli Robinson, yağışların ardından adasına döndü.
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde geçen yıl etkili olan kuraklık nedeniyle yarım asra yakındır yaşadığı Gavur Gölü'ndeki barakayı terk eden 68 yaşındaki Bayram Oğul, yağışların ardından oluşan adasına yeniden döndü.

Gavur Gölü'nün su tahliyesinin yapıldığı iki kanalın ortasında oluşan adadaki sazlıktan yaptığı barakada, roman kahramanı Robinson Crusoe'nin hayatına benzer yaşam sürdüğü için bölge halkının "Yerli Robinson" ismini verdiği Oğul, zamanının büyük bir bölümünü balık tutarak geçirdiği gölün geçen yıl kuruması üzerine ailesinin yanına yerleşti.

En yakın dostlarına kavuştu!

Bu yılki yağışların ardından Gavur Gölü'nün tekrar eski haline gelmesiyle sazlıktan barakasına dönen Oğul, en yakın dostları olarak nitelediği lüks lambası, av tüfeği ve radyosuna da kavuştu.

Yıllar önce uzman çavuş olan oğlu, gelini ve torununu trafik kazasında kaybettiğini belirten Oğul, bunun üzerine şehre pek gitmemeye başladığını anlattı.

Haftanın bir kaç gününü ailesinin yanında, kalan günlerini de barakasında geçirdiğini ifade eden Oğul, "Bana 'artık gitme, gel yanımızda kal' diyorlar ama hayatımdan memnunum. Artık onlar da yaşadığım bu duruma alıştı. Burada mutlu olduğumu görüyorlar" dedi.

Oğul, Türkiye genelinde geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle gölün kuruması sonucu barakasını terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Gölün 52 yıldır ilk defa tamamen kuruduğunu ifade eden Oğul, şöyle konuştu:
"Sular çekilince burası da hem canlılığını hem de cazibesini yitirdi. Bunun üzerine mecburen ailemin yanına gittim. Bölge tekrar suya kavuşunca da geldim."

yerli Robinson Robinson Crusoe