Ağaç dikme

Yeni eve ağaç dikme zorunluluğu getirildi!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 21.01.2015
Meram Belediyesi, 'Yeni Bir Yuva, Yeni Bir Fidan' kampanyası kapsamında yeni evlere ruhsat veririlirken, ağaç dikme zorunluluğu getirdi.
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Meram'ın suyun yeşille buluştuğu, yeşili ve doğal güzellikleriyle Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'ne de konu olan bir ilçe olduğunu söyledi.

Konya'nın akciğeri konumundaki ilçede yeşil dokuyu daha da artırmak üzere bir karar aldıklarını belirten Toru, "Bu kararı alırken Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun ödül ve plaket yerine fidan dikimini özendirmesiyle ilgili ifadeleri etkili oldu" dedi. Toru, kararın ocak ayı meclis toplantısında alındığını belirterek, şunları kaydetti:

"1 Ocak'tan itibaren Yapı Kullanma İzin Belgesi başvurularında projeler incelenirken her bağımsız bölüme 1 ağaç olacak şekilde, ticari alanlarda ise brüt her 100 metrekareye 1, sonraki her 100 metrekare için de birer fidan olacak şekilde projede gösterilmiş olma şartı aranacak. Bu şekilde ağaç dikimini özendirmiş olacağız. Yapı Kullanma İzin Belgesi'nde ya da projesinde ağaçlandırma imkanı olmayan vatandaşlarımız belediyemizin belirlediği komisyon dahilinde ve belirlenen alanda fidanlarını dikebilecekler. Bu sayede Meram'ın yeşil dokusu daha da artmış olacak."

AA

Meram Belediyesi Yeni bir yuva yeni bir fidan Fatma Toru Meram ağaç dikme