Maliye bakanı mehmet şimşek

Yabancıların yazlık evleri kontrol altına alınacak

Genel Zeynep Karabağ 09.02.2015
Yabancıların Türkiye’de aldığı yazlığı daha sonra yurtdışına günlük kiraladıkları ortaya çıktı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de yazlık alan yabancıların bunları yurtdışına günlük kiraladıklarını belirterek işlemin kayı dışı yapıldığını ve ticari faaliyette verginin ödenmesi gerektiğini belirtti.

Hürriyet'te yer alan habere göre Mehmet Şimşek, Ege ve Akdeniz bölgesinde konut alıp kiraya veren yabancıların üzerine gideceklerini söyledi.

Haksız kazanç var

Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde bu tür olayların yaşandığını belirten Mehmet Şimşek ‘Yaptıkları işlem kayıt dışı. Bu da haksız rekabete yol açıyor. Yerli veya yabancı olması fark etmez ticari faaliyette bulunanlarda ayrım yapamayız. Kayıt dışı işlemlerin üzerine gideceğiz' diye konuştu.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=mehmet+%c5%9fim%c5%9fek'>mehmet şimşek</a>

Konutta gerçek değer 

Şimşek, konut alım satımlarının gerçek değeri üzerinden gösterilmesinde sorun olduğunu dile getirerek, giderek daha çok insanın kredi kullanarak ev aldığını söyledi. 

"Ekonomiyi aşağıya çekiyor"

Maliye'nin çapraz denetim uyguladığını anlatan Şimşek,  “Konut aldığınız tapuda 100 lira gösterdiğiniz. Konutu finanse etmek için aldığınız kredi 200 lira ise Maliye bir saniye 100 lira beyanda bulundun ama 200 lira kredi aldın farkı öde diyor. Fiilen yapılan bir şey” dedi. Kayıt dışılığın kayıtdışı kalana en büyük zararı verdiğini dile getiren Şimşek, “Ekonomiyi aşağıya çekiyor. Ülkenin kalkınmasının önündeki en büyük engellerden birisi. Resmin tamamını görmek açısından kayıt dışılık ölçeğin küçük kalması finansmana erişemememe demek rekabet edememe demek, verimliliğin düşük kalması demek” şeklinde konuştu. Şimşek, gayrimenkullerin gerçek değerinin gösterildiği bir sistem olursa tapu harçlarının da daha makul olabileceğini kaydetti.

Yabancıların yazlık evleri yabancıların ev alımı mehmet şimşek