aziz torun

Yabancılara satılan konut 5 milyar doları aşacak

Genel Uğurcan Tokay 14.11.2015
Aziz Torun, gayrimenkul sektöründeki yabancı ilgisinin önümüzdeki dönemde artacağını belirtti.
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ise, Türkiye'de gayrimenkul sektörünün son 20 yılda devlet müteahhitleri ve mahalle müteahhitlerinin faaliyet alanı olduğunu, gelinen noktada profesyonel bir kimliğe kavuştuğunu anlattı.

Sektörün 2004 yılından itibaren hızla büyüdüğünü aktaran Torun, Türkiye'nin 2023 hedeflerinin doğrudan ya da dolaylı olarak gayrimenkulle ilgili olduğunu söyledi. Sektörün istihdam artırıcı yönüne dikkati çeken Torun, şunları kaydetti:

"TÜİK rakamlarında gayrimenkul sektörü deyince aracılık hizmeti veren emlak, komisyon hizmetleri verenler tarif ediliyor. Gayrimenkul sektörü inşaat sektörü olarak TÜİK rakamlarında yer alıyor. Halbuki gayrimenkul sektörü aslında geliştiren, üreten, istihdam yaratan, vergi veren bir sektör. Yani bir rant sektörü olarak algılanıyor maalesef. Halbuki sektörün bugünkü gelişmesine baktığımız zaman o kadar büyük bir alan ki Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıl hedeflerine baktığımız zaman, muazzam 500 milyar dolar hedefi, 2 trilyon dolarlık milli hasıla gibi hedefleri var.

Bunların  hepsinin ucunda, bir tarafında gayrimenkul sektörü var. Köprüler var, metrolar var, büyük hastane projeleri var, lojistik merkezleri, ofisler, konutlar, AVM'ler... Bütün bu büyümenin bir ucunda gayrimenkul var."

2015'te 5 milyar dolarlık satış

Yabancılara konut satışının 2012 yılında serbestleştiğini anımsatan Torun, "Baktığımızda 2013 yılında 3,5, 2014 yılında 4,5 milyar dolar gayrimenkul satışı oldu. 2015 yılında da 5 milyar doların üzerinde gayrimenkul satışı öngörülüyor. Bu da gayrimenkulün aslında çok önemli bir ihracat ürünü olarak ülkemizin değerlendirmesi gereken bir değer olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul şirketlerinin artık tek düze yapılardan kaçındığını belirten Torun, şirketlerin yeni tasarımlarla yenilikçi projelere öncelik verdiğini söyledi.

Kendi şirketinin Mecidiyeköy'de inşa ettiği Torun Center'in mimarisinde Emre Arolat ile çalıştıklarını aktaran Torun, "Mecidiyeköy'de Büyükdere aksının başladığı yerde Torun Center'da büyük bir kamu alanı yapıyoruz. Bittiğinde İstanbulluların takdir ve beğenisini kazanacak bir alan olacak" diye konuştu.

yabancılara konut satışı aziz torun mütekabiliyet yasası Torunlar GYO