ergene nehri kirliliği

Veysel Eroğlu: Ergene temizlenecek!

Genel Uğurcan Tokay 24.01.2016
Bakan Eroğlu, 2017 yılı sonunda daha temiz bir hal alacağını, bunu için tüm hızıyla çalıştıklarını söyledi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında çalışmaların süratle devam ettiğini belirterek kollektör ve kanalizasyon sisteminin bu yıl içinde tamamlanacağını söyledi. Eroğlu, “Dolayısıyla 2017 yılında da deşarj bitecek. İnşallah 2017 yılı sonunda Ergene, renk de gidince, daha da gözle görülür bir hale gelecek” dedi.

Ergene Havzası'nı temizleyeceğiz

Bakan Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) 14. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen Ergene Havzası Koruma Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı'nda bir sunum yaptı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde, “Ergene'yi kesinlikle kurtarın” talimatını verdiğini söyleyen Eroğlu, hazırladıkları 15 paketlik eylem planının önemli bir bölümünün tamamlandığını ifade etti. Hedeflerinin pırıl pırıl bir Ergene olduğunu belirten Eroğlu, Ergene'nin uzunluğunun 283 kilometre olduğunu söyleyerek, şunları söyledi:

“Toplam su potansiyeli, yılda 1.71 milyar metreküp. Bunun, yüzde 78'i yer üstü suyu, yüzde 22'si yer altı suyudur. Havzanın zirai durumuna bakıldığında havza ülkemizin ayçiçeği üretiminin yüzde 61'inin, pirinç üretiminin yüzde 54'ünün, buğday üretiminin yüzde 12'sinin yapıldığı önemli bir havzamızdır. Sadece Ergene değil, Trakya Gelişim Projesi'ni de (TRAGEP) hazırladık. Burada özellikle 2019 yılı sonuna kadar TRAGEP'i de bitireceğiz. Orada yapılacak göletler, sulama tesisleri, ağaçlandırma ve erozyon kontrol faaliyetleri var. Bunların tamamı, TRAGEP için 10 milyar TL'lik yatırım yapılacaktır. En büyük yatırım.” 

‘Eski günlere dönecek'

Eroğlu, eylem planı kapsamında dere yataklarının temizlendiğini, belediyelerin ileri biyolojik atık su arıtma tesislerinin DSİ tarafından inşa edildiğini ve Islah Organize Sanayi Bölgeleri kurulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Arıtma tesisleri, kolektörler, kanalizasyon sistemi 2016 yılında bitecek. Dolayısıyla 2017 yılında da deşarj bitecek. İnşallah 2017 yılı sonunda Ergene, renk de gidince, daha da gözle görülür bir hale gelecek.”

Milliyet

ergene kirlilik ergene havzası kirlilik