lale üretimi

Türkiye’nin laleleri buradan dünyaya yayılıyor!

Genel Emine Pile 28.04.2015
Türkiye’nin lale üretimini karşılayan Konya’nın İsmil mahallesindeki Asya Lale firması birçok ülkenin de lale ihtiyacına cevap veriyor.
Türkiye'nin lale üretiminin yüzde 90'ını karşılayan Konya'nın İsmil mahallesindeki Asya Lale firması, 400 dönüm arazide rengarenk laleler yetiştiriyor. Birçok ülkenin de lale ihtiyacını karşılayan firmanın bu yıl 60 milyon lale soğanının alınması bekleniyor.

“LALE SOĞANININ YILIN İKİ DÖNEMİNDE SATILIYOR”

Asya Lale Üretim Müdürü Beyhan Gürses, Türkiye'nin her yerine şuan lale soğanının İsmil ve Çumra'daki tesislerde temin edildiğini belirterek, “400 dönümlük bir alanda lale, sümbül, nergis, çiğdem gibi soğanlı yumrulu çok yıllık süs bitkileri üretilmektedir. Firma lale soğanını yılın iki döneminde gönderimi ve satışını yapmaktadır. Lalelerimiz kasım ayında toprağa dikimi yapılır, kışı toprak altında geçirdikten sonra nisan ayında çiçek açar. Çiçek açtıktan sonra işçilerimiz tarafından çiçek kırım işlemi yapılır. Sonra yapraklı kalan bitkiler iki aya kadar kurur. Haziran ayı gibi topraktan hasadı gerçekleştirilir. Hasattan sonra temizleme ve ana soğandan yavru soğanları ayıklama işlemleri yapılır. Sonra soğuk hava depolarına alınarak belirli sıcaklık ve nem altında olgunlaştırma işlemi yapılır. Bu işlem tamamlandıktan sonra tekrar aynı yılın ekim ayında satışa sunulur” dedi.

“LALE ÜRETİMİ BU ÜLKELER İHRAÇ EDİLİYOR”

Yapılan üretimin nerelere dağıtıldığı hakkında bilgi veren Gürses, şöyle konuştu: “Ağırlıklı gönderim yaptığımız müşterilerimiz arasında yüzde 40'ını ulusal marketler, yüzde 30'unu belediyeler, geri kalan yüzde 30'luk bölüm ise ihracatta değerlendirilmektedir. İran, Azerbaycan, Türkmenistan, Bulgaristan, İtalya, Almanya gibi ülkelere ihracatımız mevcuttur.”

“TÜRKİYE'NİN PEK ÇOK BELEDİYESİNE LALE VERİYORUZ”

Arazi üzerinde 80 çeşit lale bulunduğunu dile getiren Beyhan Gürses, “Bu sene 60 milyon lale soğanı beklemekteyiz. Bunun 30-40 milyon adedi satışa sunulacak, geri kalan tekrar tohumluk olarak dikimi yapılıp ileriki yıla hazırlanacak. Üretimini yaptığımız lale soğanları İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Konya, Kayseri, Antalya, Bursa gibi pek çok büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyelerine lale veriyoruz. Türkiye'nin yüzde 90 belediyelerine laleler firmamız tarafından temin edilmektedir” ifadelerini kullandı.
Beyhan Gürses, Hollanda'yı geçecek kapasitelerinin fazlasıyla bulunduğunu sözlerine ekledi. 

Asya Lale firması lale üretimi