Türk Akımı

Türk Akımı ile yeni istihdam alanları doğacak!

Genel Emine Pile 03.02.2015
Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergey Katırin, Türkiye’nin Rusya’da yaşanan ekonomik krizi fırsata çevirme şansı olduğunu bildirdi.
Katırin, Rusya ile Batı ülkeleri arasında karşılıklı yaptırımların sürdüğü bir ortamda, Türk şirketlerinin ilgi alanında bulunan tekstil, gıda, kimya, ilaç ve inşaat sektörlerinde boşluklar oluştuğunu belirtti. 

Bu sektörlere kriz dönemleri de dahil her zaman ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Katırin, "Türk şirketlerin bu boşlukları doldurarak Rusya pazarından daha büyük pay kapma şansına sahip" ifadelerini kullandı. 

Katırin, "Kriz olsa da olmasa da insanlar gıda, giysi ve ilaç almaktan vazgeçmeyecek. Yaşamak için yer lazım, bu nedenle yeni evlerin inşası da duracak değil. Bu alanlarda Türk iş dünyasının her zaman önemli bir ağırlığı olmuştur. Bu nedenle mevcut durum, Türk şirketlerinin Rusya'da daha da büyümesine katkı sağlıyor" dedi. 

Yatırımcıya, "Türk Akımı" projesine aktif katılım önerisi 

Katırin, Rusya'dan Türkiye'ye inşa edilecek yeni doğalgaz hattının, Türk şirketleri için yeni projeler oluşturacağı görüşünü aktardı. 

"Türk Akımı"nın bir bölümünün Türkiye'den geçeceğini hatırlatan Katırin,"Türk şirketleri bu proje nedeniyle yeni siparişler alacaktır. Bence, işlerin bir bölümünü Türk müteahhitlere verilmesi adil olur. Türk şirketlerin yapı malzemesi da sağlayabilir. Onlar bu alanda oldukça gelişmiş durumda" değerlendirmesinde bulundu.  

Katırin, yeni boru hattı projesinin Türkiye'ye yeni istihdam alanları da sağlayacağını kaydederken, proje tamamlandıktan sonra gaz dağıtım noktalarında ve enerji kaynaklarının dağıtımı sürecinde teknik hizmetin Türk uzmanlar tarafından sağlanacağını dile getirdi.

AA

Sergey Katırin Rusya kriz Türkiye inşaat sektörü Türk Akımı projesi