ISS Tekin Şengün

Toplu yaşanılan binaların su depoları temiz olmalı

Genel Hüseyin Belibağlı 17.09.2015
Bina, konut, hastane, okul, yemek fabrikaları gibi toplu hizmet verilen mekanlarda su depoları 3 ya da 6 ayda bir temizlenmeli.
Üzerinde çok fazla durulmasa da konutların, hastanelerin, okulların su depolarının temizliği önemli bir konu. ISS Haşere Kontrol ve Bitki Bakım Hizmetleri Genel Müdürü Tekin Şengün, “Bina, konut, hastane, okul, yemek fabrikaları gibi toplu hizmet verilen mekanlarda su depolarının 3 ya da 6 ayda bir kez temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmalıdır” diyerek, su depolarının temizlenmesi konusuna dikkat çekiyor. 

Su depolarının temizliği üzerinde çok durulmayan ancak insan sağlığıyla çok yakından ilgili bir konu. O kadar ki su depolarının temizliğinin aksatılması, suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini yok ediyor. Konut, hastane, iş yeri, okul gibi toplu kullanım alanlarında su depolarının temizlenmesi konusuna dikkat çeken, ISS Haşere Kontrol ve Bitki Bakım Hizmetleri Genel Müdürü Tekin Şengün, su depolarının temizlenmemesinin nelere yol açabileceğini şöyle açıklıyor: “Bulaşıcı hastalıklar için su en elverişli geçiş vasıtasıdır. Su depolarında uzun bir süre bekletilen şebeke suyunda klor, aktivitesini yitirmekte ve mikroorganizmalar için elverişli ortam oluşturmaktadır. Su depolarının uzun süre temizlenmemesi ve dezenfekte yapılmaması sonucunda meydana gelen fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirlilikler suda; çamurlaşma, dökülme, paslanma, renk, koku, ve bakteri oluşumu neden olmaktadır. Bu durum suyun içile bilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini yok etmektedir.” Bunun yanı sıra bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep olan patojenik bakterileri yok etmek ve içme sularında oluşan kötü koku ve tada neden olan doğal organik maddeleri ve organizmaları uzaklaştırmak için de su depolarının mutlaka temizlenmesi gerekiyor.

Periyodik olarak temizlenmeli

ISS Haşere Kontrol ve Bitki Bakım Hizmetleri Genel Müdürü Tekin Şengün, su depolarının temizlik ve dezenfeksiyonu işleminin yılın her ayında yapılabileceğini vurgularken, temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin hangi aralıklarla yapılması gerektiğini de şu şekilde açıklıyor: “Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ‘Bina ve konutlarda kullanılan su depolarından temizliği yapılmamış olanlar hemen, daha sonra da belirli periyotlarla temizlenmelidir' der. Bu temizleme periyodu su kesintisi olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda birdir. Hastane, okul, yemek fabrikaları ve gıda işletmeleri  dahil olmak üzere tüm toplu hizmet ve  beslenme hizmeti sunan işletmelerde ise içme ve kullanma su depolarının bakteriyolojik analizleri mutlaka ayda 1 kez yapılarak takip altında tutulmalıdır. Ve bu tür işletmelerdeki su depolarında mikrobiyolojik kirlilik olmasa dahi, 3 ya da 6 ayda 1 kez temizlik ve dezenfeksiyonu mutlaka önermekteyiz.” 

ISS Kimdir?

1901 yılında Danimarka'da kurulan ISS bugün 50'den fazla ülkede 530.000'den fazla çalışanı ile 200.000'i aşkın kurumsal müşteriye hizmet vermektedir. ISS Türkiye, 2005 yılında ülkemizin en güçlü tesis yönetim şirketleri Servicemaster ve Proser'in %90'ını satın alarak Türkiye pazarına girmiştir. ISS Türkiye şu anda güvenlik, tesis bakım, catering, haşere kontrolü ve çağrı merkezi hizmetleri vermektedir. ISS Türkiye, tüm iss ülkeleri içinde 2008 yılında En İyi Satış Yapan Ülke,  2009 yılında En İyi Performans Gösteren Ülke, 2010 yılında iss Ülke ödüllerinin en saygın ve prestijli olan Dünya Şampiyonluğu, 2011'de En İyi Organik Büyüme ve 2008 ile 2011de de İBB tarafından verilen engelli istihdamına en fazla katkıda bulunan şirket ödüllerini kazanmıştır.  ISS Türkiye, 31.000'i aşan çalışanıyla İstanbul genel merkez, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir şubeleri ve Adana, Gaziantep, Eskişehir, Denizli, İzmit bölge ofisleri aracılığıyla 5.000'den fazla noktada hizmet sunmaktadır. 

ISS Haşere Kontrol Bitki Bakım Hizmetleri Tekin Şengün