15 temmuz şehitleri için maraton

TAF, 15 Temmuz şehitleri için maraton düzenliyor

Genel Emine Pile 01.11.2016
Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) tarafından düzenlenecek 38. Vodafone İstanbul Maratonu'nda bu yıl 15 Temmuz şehitleri için koşulacak.
Türkiye'nin en büyük kitlesel spor etkinliği olan maraton, 3 Kasım Pazar sabahı saat 09.00'da, Şehitler Köprüsü gişelerine yakın mesafede start alacak . 

Maraton koşucuları için parkur, yarış başlangıcından itibaren 5.30 saat süresince trafiğe kapatılacak. Bu süreden sonra tüm parkur trafiğe açılacak ve halen parkurda bulunan koşucular kaldırımdan koşmaya devam edebilecek.

Maratoncular yarışa, Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayacak, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecek ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşacak. Galata Köprüsü'nden sonra Eyüp'e yönelen maratoncular, Feshane'den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya inecekler.

Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet'e çıkacak. Yarış, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan At Meydanı'nda, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Dikilitaş'ın arasında son bulacak.

42 kilometrelik maraton koşusunun yanı sıra 15 ve 10 kilometre ile Kahramanlar Koşusu adı altında 3 yarışın daha düzenleneceği etkinlikte, maraton için 18 yaşını doldurmuş kişilerin arasından ilk 10 bin başvuru kabul edilecek. Kontenjan dolduğunda kayıtlar kapatılacak.

Yarış sonunda genel sıralamada ilk üçe giren atletler, aynı zamanda maratonda 2016 yılının ilk 3 sporcusu olacak.

15 Temmuz şehitleri 38. Vodafone İstanbul Maratonu