Diyarbakır sur

Sur'da Gazi Caddesi'ne baştan başa restorasyon!

Genel Zeynep Karabağ 14.11.2016
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde yaşanan çatışma ve patlamalar sonucu hasar gören bölgelerin yenilenmesi başladı.
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde, terör örgütü PKK'nın çukurlar açıp barikatlar kurmasının ardından geçen yıl 28 Mart'ta başlatılan güvenlik operasyonları 103 gün sürmüştü. Sur'da yaşanan çatışma ve patlamalarda 2 binden fazla ev ve işyeri zarar gördü. 

Cevat Paşa, Fatih Paşa, Savaş ve Dabanoğlu mahallelerinde sokağa çıkma yasağı kaldırılırken, Hasırlı ve Cemal Yılmaz mahallelerinde ise yasak devam ediyor. 

Bununla birlikte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ve ilk etapta sokağa çıkma yasağının günlerce devam ettiği Gazi Caddesi üzerinde uygulanacak olan 'Sokak Sağlıklaştırma' projesi kapsamında 4 iş yerinde başlatılan yenileme çalışmaları, büyük oranda tamamlandı. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı 6 mahallede başlatılan altyapı çalışmaları ise sürüyor.

BİN 700 AĞIR HASARLI EVİN YIKIMI YAPILDI 

Sur'da hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı 6 mahallede yaklaşık bin 700 ağır hasarlı evin yıkımı gerçekleştirildi. Yıkım çalışmaları yüzde 90 oranında tamamlandı. Sur'u bir turizm ilçesi haline getirmeyi hedefleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliği tarafından yürütülen restorasyon çalışmasının, Gazi Caddesi'nin tamamında uygulanacağı ifade edildi. Proje başlamadan Sur esnafıyla toplantı yapılarak, çalışmalara başlandığı kaydedildi. 

'TOLEDO'YA DÖNÜŞSÜN' 

Terör olaylarından büyük zarar gören Sur esnafı, restorasyon çalışmalarının başlamasından memnuniyet duyarken, çalışmaların hızlı bir şekilde ilerlemesini istedi. Sur'un restorasyonunun tamamlanmasıyla bir turizm bölgesi haline geleceğini söyleyen esnaf Adil Aydın, "Yaşanan olaylardan dolayı biz esnaflar büyük zarar gördük. Tarih kokan Sur, barut kokuyordu. Sur'da çalışmaların başlamasından memnunuz. İlçeye huzur geldi. Çalışmalar kapsamında çocuklar için oyun alanları, Diyarbakır'ın geleneksel ürünlerinin satılacağı, sergileneceği mekânlar da oluşturulmalı. Dönemin Başbakan'ı Ahmet Davutoğlu'nun dediği gibi, Sur'un İspanya'nın Toledo kentine dönüşmesini temenni ediyoruz" dedi.

Habertürk

sur gazi caddesi diyarbakır Diyarbakır sur