Savaş karargahları

Savaş karargahları 10 dakikada kurulacak!

Genel Zeynep Karabağ 18.04.2015
Yaklaşık 24 saatte onlarca asker ve araçla kurulabilen savaş karargahları, mobil olarak 2 askerle 10 dakikada hazır hale getirilebilecek
Bir savunma şirketince geliştirilen ve suda, bataklıkta, derin karda ve her türlü arazide gidebilen 8x8 tekerlekli, istenildiğinde palet takılabilen UTV aracına yüklenen mobil harp karargahında, komuta çadırı, anti-radar özellikli kamuflaj ağı, aydınlatma ve diğer elektrik ihtiyaçları için jeneratör bulunuyor.

Yaklaşık 24 saatte onlarca asker ve araçla kurulabilen savaş karargahları ve komuta yerleri, bir savunma şirketince geliştirilen sistemle, mobil olarak 2 askerle 10 dakikada hazır hale getirilebilecek.

Hacettepe Teknokent'teki bir savunma firması tarafından geliştirilen mobil harp karargahı, birliklerin işini kolaylaştıracak hatta asker sayısını düşürebilecek.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan şirket yöneticilerinden Recep Öztürk, geçmişte harp karargahı kurmak için birliklerin büyük kamyonlara yükledikleri malzemelerle bir gün önceden hazırlık yaptığını ancak artık bu durumun değiştiğini söyledi.

Silahlı kuvvetlerin dağ, bayır gibi herhangi bir yerde süratle harp karargahı ve taktik komuta yeri kurması için gereken süre ve maliyeti düşürmek amacıyla araştırma yaptıklarını anlatan Öztürk, "Bunun için askeri kamyonların ve hatta ciplerin bile çıkamayacağı yerlere tırmanan Argo isimli 8x8 UTV (Utility Terrain Vehicle) aracını bu amaca yönelik modifiye ettik. Argo'nun üzerine ağırlığı 180 kilogram kadar gelen, şişirildiğinde 42 metrekare büyüklüğünde su geçirmez, yanmaz özel plastik bir çadır yerleştirdik" dedi.

Eskiden askeri araçların ya da korunaksız basit komuta çadırlarının içerisinden muharebeler yönetildiğini, bu durumda düşmanın termal ve radar keşiflerine karşı savunmasız kalındığını dile getiren Öztürk, şöyle devam etti:

"Suda bile batmadan gidebilen Argo, karargah kurulacak mekana ulaştığında üzerindeki söz konusu özel çadır hızla yere seriliyor ve UTV üzerinde bulunan kompresör ile 4-5 dakikada şişirilerek hazır hale getiriliyor. Daha sonra yaklaşık 10 yıllık Ar-Ge çalışmalarının ardından geliştirdiğimiz standart radar, gece görüş ve termal kameralara karşı tam korunma sağlayan 60 metrekarelik anti-radar gizleme ağı üzerine kapatılıyor ve hem UTV hem de karargahın düşman unsurları tarafından tespit edilmesinin önüne geçiliyor."

NATO standartlarını karşılıyor

Elektrik için ihtiyaç duyulan jeneratör, şişirme kompresörü, ısıtma ve aydınlatma gibi ekipmanların da araç üzerinde hazır olduğunu belirten Öztürk, sistemin NATO'nun TEMPEST (Elektromanyetik Enterferansa Karşı Korunma) standardını tamamıyla karşıladığını bildirdi. 

Silahlı kuvvetlerin Türkiye'nin göz bebeği olduğunu belirten Recep Öztürk, "Amacımız, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerektiği anda araziye hızlı bir şekilde yayılması, komuta yerini ve seyyar karargahlarını 10 dakikada kurup kullandıktan sonra süratle yine 10 dakika içerisinde bir başka yere götürebilmesi" diye konuştu. 

Bir tümen ya da bir tugayın savaş karargahı kurması için gereken tüm ekipmanların 4 Argo aracında hazır bir şekilde bekleyebileceğini anlatan Öztürk, "Komutan, 'şuraya kurun' dedikten 15 dakika sonra karargah subayları çadırın içerisinde hazırlanmış, masalarına haritasını ya da dizüstü bilgisayarını açarak çalışmalara başlayabilirler" görüşünü dile getirdi.

Öztürk, sistemin dünyada başka örneği olmadığını savunarak, "ABD ordusu bile çadırlarını ya kamyonlara çekilen römorklara ya da bu römorkları helikopterle bir yere bırakıp karargahını kurabiliyor" dedi.

Savaş karargahları