rize artvin havalimanı

Rize- Artvin Havalimanı'nda çift yönlü deniz dolgusuna geçildi

Genel 30.10.2017 15:22

Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı Rize- Artvin Havaliman’ında deniz dolgusu çalışmaları devam ediyor.

Rize'nin Pazar İlçesi Yeşilköy Köyü'nde, Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı'nda, deniz dolgusu devam ediyor. Kamyonların yanı sıra devreye sokulan gemi ile taşınan taşlarla dolgu, çift yönlü sürdürülüyor

88,5 milyon taş dolgu kullanılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan´da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize-Artvin Havalimanı için 266 hektarlık alanda 88,5 milyon ton taş dolgu kullanılacak.

Kamyonların aralıksız malzeme taşıdığı alanda doldurulan denizde, 390 metre uzunluğunda bağlantı yolu yapılıyor. Bu yolu kullanacak kamyonlar, 12-26 metre derinliğe sahip denize taş dökmeyi sürdürecek. Proje sahasına 3-7 kilometre mesafedeki Hisarlı ve Subaşı taş ocaklarının devreye alınmasıyla günde yaklaşık 100 kamyonla 75-100 bin ton taş dolgu yapılması planlanıyor.

Türkiye'nin ikincisi olacak

Öte yandan, Habertürk Haber Merkezi'nden Mustafa Bayrak'ın haberine göre, Pazar ve Çayeli ilçeleri arasındaki çalışmalar 17- 25 metre derinlik arasında yürütülüyor. Taş ocakları ve yol genişletme çalışmalarından çıkan hafriyatlar dolgu malzemesi olarak kullanılıyor. Havalimanının bitimine kadar 100 milyon ton dolgu malzemesi kullanılacağı belirtildi.

4 bin 500 metrekare alanda inşa edilecek havalimanı sahile paralel inşa ediliyor. Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra Türkiye'de ikinci deniz dolgusu üzerine yapılan havalimanı olacak.