kayrak taşın üzerine işlenen motifler

Restoranını dağlardan topladığı kayrak taşlarıyla süslüyor

Genel Emine Pile 02.01.2016
Muğla'nın Menteşe ilçesinde yaşayan işletmeci Hasan Şimşek, restoranını dağlardan toplayarak üzerine motifler işlediği kayrak taşlarıyla süslüyor.
İstanbul'da eşiyle tekstil ve moda tasarımı işiyle uğraşan 53 yaşındaki Hasan Şimşek, 6 yıl önce ziyaret için geldiği, "Ormancı" türküsüyle tanınan Menteşe ilçesine bağlı Çaybükü Mahallesi'ndeki bir değirmeni, restorana dönüştürdü. Restorandaki işleriyle uğraşırken, dekoratif özelliğiyle tarih boyunca mimaride dekor ve duvar süsleme malzemesi olarak kullanılan kayrak taşlarını fark eden Şimşek, bu taşları dağlardan toplayarak üzerilerine motifler işlemeye başladı.

Muğla'ya gelene kadar kayrak taşını bilmediğini belirten Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki evlerin mimarisinde ve duvar süslemelerinde yaygın olarak gördüğü kayrak taşını, restoranın zemin döşemesinde kullandığını anlattı.

"Taşın kendisi bir resim"

Şimşek, kayrak taşlarının üzerinde milyonlarca yılda oluşmuş fosiller olduğuna işaret ederek, "Taşın kendisi bir resim. Doğa kendisi işlemiş. Biz sadece bu taşları alarak, onunla bir iletişim kuruyoruz. Taş bize hangi yolu gösterirse, oraya doğru gidiyoruz. Yani kompozisyonumuzu taşla birlikte yapıyoruz" dedi.

 

 

Kayrak taşın üzerine işlenen motifler Kayrak taşı Hasan şimşek