Ordu - Giresun Havalimanı

Ordu - Giresun Havalimanı için geri sayım başladı

Genel Zeynep Karabağ 06.02.2015
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, helikopterle Ordu - Giresin Havalimanı pistine indi.
Bugün helikopterle Ordu-Giresun Havalimanı'na inen Lütfi Elvan, Ordu-Giresun Havalimanı çalışmalarını inceledi. Bakan, havaalanının 3 milyon yolcuya hizmet vereceğini açıkladı.

Ordu ile Giresun illeri arasında deniz üzerinde 2,5 milyon metrekarelik bir alana dolgu yapıldığını aktaran Lütfü Elvan, çalışmaların Mart ayı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini, 3 bin metrelik pisti olan havalimanının 300 milyon TL'ye tamamlanacağını belirtti.

Denizden su taşarsa...

Havalimanının etrafının mendireklerle koruma altına alındığını dile getiren Bakan Elvan, şunları söyledi:

"Havalimanının etrafında 7 bin 350 metrelik bir mendirek inşa edildi. Bu mendireğin yüksekliği yaklaşık 7 metre 40 santimdir. İki aşamalı olarak inşa edilmiştir. Bu mendirek inşa edilirken her türlü koşullar ve geçmişte yaşanan tüm hava koşulları göze alınarak bu yükseklik tespit edilmiş ve 100 yıl boyunca hiçbir şekilde havalimanının risk altına girmeyeceğine yönelik bir planlama yapılmıştır. Yine 7 metrelik seviyenin geçilmesi halinde mevcut taşan suyun deşarj edilmesine yönelik de sistemler geliştirilmiştir. Diğer taraftan yapılan dolgu miktarına gelince, 2,5 milyon metrekare alanda dolgu yapılmıştır, şu ana kadar yapılan dolgu miktarı 30 milyonu aşmıştır. Dolgu yapılırken kullanılan taşın deniz suyuna olan dayanıklılığı, dayanma süreleri, bunların tüm testleri ve analizleri ortaya konmuş ve ona göre malzeme kullanılmıştır."

Ordu - Giresun Havalimanı ne zaman açılacak?

Havalimanında 38 bin metrekare kapalı alan bulunacağına işaret eden Bakan Elvan, bunun 20 bin metrekaresinin terminal binası olarak inşa edildiğini bildirdi. 

Bakan Elvan, havalimanının tamamlandığında Karadeniz Bölgesi'nin hem ekonomisine hem de turizmine önemli katkılar sunacağını belirterek, "Biz açılışla ilgili tüm planlarımızı yaptık, birkaç ay içerisinde açılışı gerçekleştireceğiz" dedi.

AA

Ordu Giresun Havalimanı orgi havalimanı lütfi elvan