Nebahat Çehre

Nebahat Çehre: 53 yıl çalıştım 1 ev alabildim!

Genel Zeynep Karabağ 23.02.2015
Nebahat Çehre, Yeşilçam yıllarının zorluklarını anlattı: “Hiçbir zaman emeğimizin karşılığını alamadık.”
Özel Saint Benoit Fransız Lisesi, Yeşilçam'ın 100'üncü yılı kutlamaları kapsamında “Geçmişi ve Bugünüyle Yeşilçam” başlıklı bir panele ev sahipliği yaptı. Moderatörlüğünü Burçak Evren'in üstlendiği panele Nebahat Çehre, Ayla Algan, Yılmaz Atadeniz, Safa Önal, İlksen Başarır ve Cengiz Bozkurt konuşmacı olarak katıldı.

yeşilçam yıldızları

"Yanlış yapma lüksümüz yoktu"

Nebahat Çehre, konuşmasında Yeşilçam'da çalışmanın zorluklarına da değindi: “Çok zor koşullarda çalıştık. Bir sinema filmi çekimi için ayrılan film metresi bile kısıtlıydı. O nedenle çekim sırasında oyuncu olarak yanlış yapma lüksümüz yoktu. Bugünkü gibi paralar da kazanılmıyordu.

Biz 3 kuruş paralara çalıştık. Hiçbir zaman emeğimizin karşılığını alamadık. Yılda 16 film çektiğimiz dönemler oluyordu. Türk sinemasının eleştirildiği dönemlerdi, ancak tüm bu zorluklar içinde sinemamıza unutulmaz eserler kazandırdığımızı düşünüyorum.”

"53 yılda 1 ev aldım" 

Nebahat Çehre, Türk sinema sektörü ile Hollywood'u kıyasladı: “Adamlar bir film çekiyor, ekonomik özgürlüklerine kavuşuyor. Ben 53 yıl çalıştım, sadece bir tane evim var. Set çalışanları da hiçbir zaman emeklerinin karşılığını alamıyor.”

Nebahat Çehre Yeşilçam sanatçıları