müteahhitler için tasfiye kararnamesi

Müteahhitler için tasfiye kararnamesi hazırlanıyor

Genel 28.09.2018 12:20

Ulaştırma Bakanı Turhan, bakanlıkça hazırlanan tasfiye kararnamesinin önümüzdeki günlerde yürürlüğe konulacağını belirtti.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Turhan, bakanlığının ikinci gününde Türk Müteahhitler Birliği, Ankara Ticaret Odası ve ASO başkanlarının kendisini ziyaret ederek taleplerini ilettiğini hatırlattı.

MAĞDURİYET BİTECEK

Turhan, taleplere ilişkin neler yapabileceklerini ilgili bakanlıklarla çalıştıklarını ve bu çalışmaların sürdüğünü anlattı. Bakan Turhan, bakanlık tarafından hazırlanan tasfiye kararnamesinin önümüzdeki günlerde yürürlüğe konulacağını belirterek, kararnameyle değişen gelişen piyasa şartlarına göre sözleşmelerin yürütülmesinde tarafların hak ve hukukunu korumak adına oluşan mağduriyeti gidermenin amaçlandığı bilgisini verdi. Aşırı fiyat artışı olan ve dövizle alınan malzemelerin, sözleşmelerdeki fiyat farkından dolayı oluşan mağduriyetlerin gündeme geldiğini aktaran Turhan, fiyat farkı olan sözleşmelerde mevzuat gereği TEFE ve TÜFE oranlarını kullandıklarını, son durum itibarıyla yılbaşına göre yüzde 24'lerde olduklarını ancak bazı malzemelerde bu oranın daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Fiyat farkı hesap sistemi geliyor

Bakan Turhan, kararnameye ilişkin şu bilgileri verdi: “Fiyatı yükselen ve dövizle alınan malzemelerle ilgili fiyat farkı hesap sistemi getirilecek. Ya tasfiye et ya devret ya da bu kurallara göre fiyat farkını kabul et. Ama hiçbir şekilde ülkeyi terk etme. Sizler bizim için önemlisiniz. Onun için işçi, işveren, esnaf, sanayici, üreten, tüketen hepimiz bu geminin içindeyiz. Biz bu geminin selameti, menzile ilerlemesi için elimizden gelen her türlü kararı alacağız, gayreti yapacağız.”