muğla mavi bayraklı plajlar

Muğla'da mavi bayraklı plaj sayısı yükseliyor!

Genel Uğurcan Tokay 27.06.2015
Turizm cennetin Muğla'da son dönemdeki artışla birlikte mavi bayraklı plaj sayısı 109 oldu.
Antalya'dan sonra 109 plaj, 7 tekne ve 7 marinayla en fazla mavi bayrağa sahip olan Muğla, plajları ve marinaları kullanan turistlerin güvenle denize girmesine imkan sağlıyor.

Mavi bayrak sahibi plaj ve marinalara bulunması gereken kriterlerin yazılı olduğu panolar yerleştirilerek, insanlara güven telkin ediliyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla'nın mavi bayrak anlamında önemli potansiyeli bünyesinde barındırdığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının çevreye duyarlı olduğunu vurgulayan Çelik, "Çünkü bölgede pazarlamada öne çıkan unsurlardan biri, çevreye olan duyarlılık. Dağların denize dik uzanması, 130'un üzerinde koyumuzun olması, bu koylarda yapılan yelken turizmi, konaklamaya imkan sağlaması ve temizliği ile ilimiz öne çıkıyor" dedi.

"Mavi bayraklı plajlarda son 3 yılda yüzde 20 artış"

Bu anlamda son 3 yılda plajlardaki mavi bayrak sayısında yüzde 20 artış yaşandığına işaret eden Çelik, bu bilincin işletmeleri hassas olmaya davet ettiğini, Bakanlığın da bu konuda destek verdiğini anlattı.

Rekabette avantaj yakalamak isteyen tesislerin çevreye duyarlılıklarını öne çıkarttıklarını dile getiren Çelik, Muğla'da 20'ye yakın tesisin "yeşil yıldız" sahibi olduğunu söyledi.

Tesislerin pazarlamada Muğla'da 109 mavi bayraklı plaj bulunduğu konusunu öne çıkarttıklarını belirten Çelik, "Buraya gelen insanlarda da o hassasiyeti artırıyor, çevresine daha fazla özen gösteriyor. İnsanlar tatil için geldikleri bölgede yoğun olarak denize giriyor. Yerli ve yabancı turistler denize girdikleri yerlerin temiz olmasını istiyor, bu nedenle mavi bayraklı alanları tercih ediyorlar" diye konuştu.

Mavi bayrak rekabette avantaj sağlıyor

Çelik, özellikle kıyı çizgisinde bulunan Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye'de çok sayıda mavi bayraklı plajın yer aldığını söyledi.

Marina ve teknelerin de mavi bayrak almaya özen gösterdiğine dikkati çeken Çelik, bunun artık bilinç düzeyinin arttığı, rekabete dayalı uluslararası piyasadan pay kapabilecek duruma gelindiğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Çelik, mavi bayrağın uluslararası turizm pazarında aranan bir husus olduğunu ifade ederek, mavi bayrak bulunan bir yerde istenilen niteliklerin zaten olduğunu, bu nedenle önemli avantaj sağladığını sözlerine ekledi.

AA

muğla mavi bayraklı plajlar türkiye mavi bayrak plajlar mavi bayrak nedir