Mersin Deniz Parkı

Mersin'de 34 milyon liralık eğlence parkı yıkılıyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 06.05.2015
Mersin'de binlerce, onbinlerce kaçak yapı dururken halkın eğlenmesi için yapılan 34 milyon liralık Deniz Parkı yıkılıyor.
Mersin'de önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan tarafından 34 milyon lira harcanarak yaptırılan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açılışını yaptığı Deniz Park'ta, Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay tarafından verilen yıkım kararı uygulanmaya başlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu da yıkımına başlanan aquaparkta incelemelerde bulundu. Tunçsu, burada yaptığı açıklamada, söz konusu alanın denizden dolgu alanı olarak Kıyı Kanunu'na aykırı olarak yapılan bir yapı olması sebebiyle Danıştay'ın projeyi yok sayıp yıkım kararı verdiğini ifade etti. Bu yıkımın bir kamu zararı oluşturacağını öngörerek Danıştay'a sorduklarını belirten Tunçsu, "Bu projenin yok sayılmasını, buranın kaldırılması olarak anlarsak burada yapılan 34 milyon liralık bir yatırım var. Hesaplar bunu gösteriyor. Burada bir kamu zararı oluşabilir. Danıştay bize verdiği cevapta 'hayır kamu zararı yok, ben sözümü söyledim, sen gereğini yapacaksın' cevabını aldık" dedi.

İçişleri Bakanlığı'na sorduklarında da yargı kararının uygulanmasının istendiğini ifade eden Tunçsu, "Bunun üzerine hem Danıştay'ın kararı hem de İçişleri Bakanlığı'nın bu konuda bize yol gösteren yazısı üzerine bu alandaki yapıların değerinin tespitini yaptırdık. Çünkü bundan sonra bu yanlış, kanuna aykırı olarak yapılan bu yapılar bir kamu zararıdır. Böyle bir yatırım yapmak, bunun sorumlularından tekrar alınması amacıyla tespitlerini yaptık. Buradaki her bir binanın kaça mal olduğunu, değerini, bunlarla ilgili rücu işlemlerini yapacağımız için bu tespiti yaptık. Tespitimiz geçen hafta bitti. Biz de bu hafta buradaki binaları kaldırarak boş eski haline getireceğiz" diye konuştu.

HUKUKİ SÜREÇ

Mersin Temiz Toplum Derneği üyesi Hidayet Dinçer, 2012'de Mersin 1. İdare Mahkemesi'ne başvurarak, 5 yıl önce 45 dönüm arazi üzerine 34 milyon lira harcanarak yapılan aquaparkın Kıyı Kanunu'na aykırı olduğunu, şehir merkezi ve kumsalda en değerli mevkide yer aldığını, proje için harcanan paranın da kamu yararına olmadığını iddia etti.

Bunun üzerine mahkeme, yaptığı incelemede projenin, kıyı mevzuatı hükümleri ile şehircilik ilkeleri ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle işlemin iptali ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi ise projenin, mevcut yasalara ve şehircilik ilkelerine uygun olduğunu belirtip Danıştay'a başvurarak yerel mahkemenin kararının iptalini istedi. Danıştay 6. Dairesi yerinde keşif yapılmadan karar verildiği gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını bozdu. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılımı ile hizmete açtı.

Danıştay'ın kararı üzerine Mersin 1. İdare Mahkemesi yerinde yaptığı keşif sonrası daha önceki gibi yürütmeyi durdurma kararında ısrar etti. Mersin Büyükşehir Belediyesi karara itiraz etti. Dosyayı görüşen Danıştay 6. Dairesi itirazı reddederek idare mahkemesinin kararının yerinde olduğuna hükmetti.

2014 yılı Mart ayında yapılan seçimlerde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Burhanettin Kocamaz ise tesisi kurtarmak için Danıştay 6'ncı Dairesi'ne karar düzeltme başvurusunda bulundu. Danıştay 6. Dairesi, mevcut delil durumu ve dosya kapsamına göre karar düzeltme isteminin 'incelenmeksizin' oy birliğiyle reddine karar vererek, yaşanan hukuk sürecinde son noktayı koydu. 

YIKIMA İTİRAZ EDENLER VAR!

Öte yandan Yıkım işlemlerini için Deniz Park'a gelen Öner Grup Avukatı İbrahim Hakkı Koç, yapılan işlemin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Danıştay'ın onadığı proje iptal kararının ardından Büyükşehir Belediyesi'nin meclis kararı olmaksızın yıkıma başladığını öne süren Avukat Koç, şunları söyledi:
"Danıştay yıkım ya da belediyenin tasarrufunu belirtme yetkisine sahip değil. Danıştay'ın kararı üzerine belediyenin kamu yararını düşünmesi, tesisi Kıyı Kanunu'na uygun hale getirecek şekilde tadilat yapması gerekirdi. Kamu yararını düşünmesi gereken belediye yıkmayı tercih etti. Yıkma ile oluşacak kamu zararı, projenin tadilat ile kanuna uygun hale getirileceği zarar ile karşılaştırıldığında, yıkımdaki zarar daha fazla olacak. Belki on katı belki de 100 katı. Yürütmeyi durdurma talebinde de bulunamıyoruz, çünkü meclisten geçen yıkım ya da tahliye kararı yok. Projenin iptalinden sonra belediyenin hangi işlemi uygulayacağını meclisten geçirmesi lazım. Fakat belediye bir meclis kararı çıkarmadan keyfi bir uygulama ile yıkım kararı gerçekleştiriyor."

TAZMİNAT İSTEYECEĞİZ

Gerekli hukuki işlemleri de başlatacaklarını kaydeden Koç, şöyle devam etti:

"Belediye burayı yaptırdıktan sonra, kendi kurucusu ve hissedarı olduğu İmar İnşaat şirketine 10 yıllığına kiralıyor. Bu şirket de Öner Grup ile ortak bir şirket kuruyor. O şirkete de tekrar kira sözleşmesi imzalıyorlar. Aslında belediye kendi şirketinin de ortağı olduğu tesise yıkım işlemi gerçekleştiriyor. Belediye Meclisi tarafından alınmış bir yıkım kararı yok. Tamamen hukuksuz ve keyfi bir uygulamadır. Bu aşamadan sonra işlemi yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Gerekli tüm hukuksal işlemleri sonuna kadar sürdüreceğiz. Yaptığımız masraf ve tadilatlar ile ilgili tazminat işlemleri yapacağız."

Mersin Deniz Parkı Mersin Deniz Parkı yıkım