Ahmet Metin Karadayı

Maketten ev satan işadamına 14 asır hapis istendi

Genel Emine Pile 19.04.2016
Erzurum’da maket üzerinden daire satan ancak inşaatları yapamayarak Karadayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı'ya dava açıldı.
Erzurum'da maket üzerinden daire satan, inşaatları yapamayarak 1500 vatandaşın mağdur eden Karadayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı hakkında, Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan dava açıldı. 200 kişinin şikayetçi olduğu dosyada Karadayı hakkında toplam 1400 yıl, yani 14 asra kadar hapis cezası isteniyor.

Merkez Palandöken İlçesi Yenişehir semtinde, önceki Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Küçükler döneminde 2 bin konut projesi hazırlayan müteahhit Ahmet Metin Karadayı, inşaata başlamadan dairelerin bir bölümünü sattı. İmar İskan eski konutlarında oturanların evlerini 2012'de yıkarak karşılığında daire sözü veren Karadayı'nın inşaatı, ruhsat ve projesi olmadığı gerekçesiyle şimdiki Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen tarafından durduruldu.

Temeli 2013 yılında atılan 240 milyon liraya çıkacak projede mağdur olanlar, sık sık eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı. New City projesinin yanı sıra merkez Yakutiye ile Palandöken ilçelerinde de arsa karşılığında veya sözleşme yaparak vatandaşlardan para toplayan Karadayı, inşaatlarını tamamlamayınca ev sahibi olma hayali kuranlar perişan oldu. 

‘RUHSAT VERİLSİN BİTİREYİM'

Mağdurlardan bir kısmının şikayeti üzerine Karadayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı hakkında soruşturma başlatıldı. Savcılıkta ifadesi alınan Ahmet Metin Karadayı suçlamaları kabul etmedi. Karadayı, Büyükşehir Belediyesinin ihaleye çıkarmış olduğu kentsel dönüşüm alanı ilan edilen 30 dönüm arsayı ihaleyle aldığını, özel kişilerden topladığı 60 dönüm arsaya konut yapmak için inşaat projesini çizdirdiğini belirtti. Büyükşehir belediyesine ruhsat almak için başvurduğunu, işlemlerin tamamlanamadığını, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler'in izni dahilinde inşaata başlandığını iddia eden Ahmet Metin Karadayı, şimdiki başkan Mehmet Sekmen'in ruhsat vermemesi yüzünden çalışmaya devam edemediğini ileri sürdü. Sözleşme yaptığı ve paralarını aldığı müşterileri dolandırma kastıyla hareket etmediğini öne süren Karadayı, "Dolandırıcılık kastı ile hareket etmiş olsaydım 17 katlı 10 adet inşaat blokunu yapmadan paraları alıp gidebilirdim. İnşaat ruhsatının verilmesi halinde inşaata devam edip bitirebilirim" diye savunma yaptı.

YAKALAMA KARARI

Soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcısı, iddianame hazırlayarak davayı önce Asliye Ceza Mahkemesi'nde açtı. Hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan ve Erzurum'da her hafta imza atma şartı konulan Karadayı'nın ise tutuksuz yargılanması kararlaştırıldı. Ancak Asliye Ceza Mahkemesi davanın 'nitelikli dolandırıcılık' kapsamında olduğunu belirterek dosyayı görevsizlik kararı ile Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Bunun üzerine 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davada 200 müşteki yer aldığı için Ahmet Metin Karadayı'nın 400 yıldan 1400 yıla kadar hapsi istendi. Geçen 12 Nisan'da görülen ilk oturuma sanık Ahmet Metin Karadayı katılmadı. Mağdur sayısı çok olduğu için gruplar halinde müştekiler dinlendi. Mahkeme Başkanı Saim Köroğlu, müştekilere evleri arsa karşılığında veya sözleşme ile mi alındığını, para verildiyse ne kadar ödendiğini sordu. Müşteki ifadelerinin ardından mahkeme heyeti, duruşmaya katılmadığı ve ifadesi alınmadığı için sanık Ahmet Metin Karadayı hakkında yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırdı.

‘ARSALARIN HEPSİ DEVREDİLMİŞ'

Yasalara göre satış vaadi sözleşmelerinin noterde yapılması gerektiğini vurgulayan Avukat Tuncer Aktaş şöyle devam etti:
"Bu kişi noterde yapmamış, bu onun birinci bilerek yapmış olduğu hatası. Kendisi imzalamış, vermiş herkese, bu insanları dolandırma amacı güder. Bütün arsalar el değiştirmiş şu anda bu yapımcı şirketin adına bir çok arsa olması gerekirken, hiç yok. Hepsi devredilmiş. Nitelikli dolandırıcılıktan mahkum olduğu zaman arsaların da geri dönmesi sağlanacak. Burada hile, insanları yanıltma amacı olduğu ve arsaların elden çıkarmasının mal kaçırmaya yönelik olduğu ortaya çıkacağı için önleri açılacak, büyük ihtimalle o tapular da açılacak hukuk davaları ile iptal edilecektir."

Hürriyet

Ahmet Metin Karadayı erzurum karadayı grup ahmet metin karadayı dolandırmak erzurum'da ağır ceza