kapalı otopark

LPG'li araçlar artık kapalı otopark kullanabilecek!

Genel 03.03.2019 11:23

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, LPG'li araçların kapalı otoparkları kullanabilmelerine yönelik düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren gelişme! Bakan Kurum, bir ay içerisinde LPG'li araçların AVM'lere girebileceğinin müjdesini verdi!

Posta'dan Candaş Tolga Işık'ın yazısı:

Enerji Bakanı geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı ve LPG'li araçların kapalı otoparklara girebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın ikna edilmesi gerektiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u aradım dün ve sordum: “LPG'li araçların kapalı otoparklara girmesine nasıl bakıyorsunuz?” Bakan Kurum dedi ki; “Sıcak bakıyoruz. Bakanlık bünyesinde arkadaşlar bir çalışma da başlattı. Bizimle birlikte iki bakanlıkta daha eş zamanlı çalışma yürütülüyor. Konu sadece bizim konumuz değil. Ancak bizimle ilgili kısmında şu şartları arayacağız: LPG'li araçların merdiven altında değil, orijinal ve güvenliği tescilli yerlerde dönüşümü yapılmış olmalı. Bu dönüşümün TSE standartlarında yapıldığına dair araçta gerekli belgeler/etiketler bulunmalı. Özellikle LPG'li araçların kapalı otoparklarını kullanacakları AVM'lerin yangın yönetmeliği ve güvenlik konusunda gerekli donanıma sahip, denetimlerini düzenli yaptırmış olması... Bütün bu şartları sağlayan LPG'li araçlar ve kapalı otoparklar için sorun olmayacak. Çalışmamız muhtemelen 1 ay içinde bitecek.”