Körfez geçiş köprüsü

Körfez Köprüsü'nün mühendisi ölü bulundu

Genel Zeynep Karabağ 23.03.2015
Geçtiğimiz günlerde kopan halat ile gündeme gelen İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü'nden bu sefer de esrarengiz bir ölüm haberi geldi.
İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında iki yakayı bir araya getiren kılavuz kablolardan biri geçtiğimiz cumaretesi günü kopmuş, nedeni bilinmeyen kaza sonrasında ise gemi trafiği durmuştu.

İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü'nde yaşanan kaza sonrasında dev projeden şimdi de esrarengiz bir ölüm haberi geldi.

Köprünün asma köprüsünde cumartesi günü 'Catwalk' olarak bilinen halatın kopmasından kendisini sorumlu tutan Japon mühendis 51 yaşındaki Kishi Ryoichi intihar etti. Cesedi Yalova'nın Altınova İlçesi'ndeki mezarlık girişinde bulunan mühendisin harakiri yaptığı ve intiharıyla ilgili not bıraktığı belirtildi.

Mühendisin intiharından önce yazdığı notta halatın kopmasından kendisini sorumlu tutarak yaşamına son verdiği açıklandı. Mühendis Kishi Ryoichi'nin cesedi, otopsi yapılmak üzere Yalova Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Soruşturma sürdürülüyor. 

Dünyanın en uzun ikinci köprüsü olarakta bilinen İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nü, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç Köprüleri'ni de inşa eden Japon IHI şirketi ile ITOCHU konsorsiyumu inşa ediyor.

İzmit Körfez Geçişi ve otoyolların yapımını üstlenen Otoyol A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Eren, halat kopmasına ve mühendisin intiharına yönelik incelemelerin devam ettiğini, bununla ilgili tek bir ağızdan kamuoyununbilgilendirileceğini söyledi. Eren, "Sık sık Japonya niye ilerliyor, diye sorarız. Bu sorunun yanıtıdır mühendisin intiharı. Büyük ders veren bir insanlık dramıdır yaşanan. İnsanlara sorumluluk almayı öğreten bir ders."

Hürriyet

*Harakiri: Japonların intihar şekli olarak biliniyor.

Körfez Köprüsü Başmühendisi İzmit Körfez Geçiş Köprüsü