Kemerburgaz Sokak Hayvanları Kliniği

Kemerburgaz'da Sokak Hayvanları Kliniği açıldı

Genel 02.04.2017 10:36

Eyüp'ün Kemerburgaz Mahallesi'nde 170 metrekare alan üzerine kurulu olan Kemerburgaz Sokak Hayvanları Kliniği açıldı.

Eyüp Belediyesi, sokak hayvanları için bugüne kadar yapılan çalışmalara Kemerburgaz Sokak Hayvanları Kliniği ile bir yenisini daha ekledi. 

Sokak hayvanlarına yönelik bir çok hizmet gerçekleştirildiğini belirten Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, şunları kaydetti:

"Sokak hayvanları için iyileştirme yapmak, yaşayacakları mekanlar oluşturmak, sağlıklarını takip etmek hem onlar açısından hem de diğer çevre ve insanlar açısından faydalı bir çalışma. Hayvanlarımız bize emanet, bunların emanet olduğu bilinciyle hareket ederek Eyüp Belediyesi yaklaşık 3 yıldan beri çok ciddi projeler gerçekleştiriyor. Hayvan ambulansı, veteriner hizmetleri müdürlüğümüz ve nihayet Kemerburgaz Sokak Hayvanları Kliniğimizi resmi olarak açmış bulunuyoruz. Bu çalışmamızla, kedilerimizi, köpeklerimizi, kuşlarımızı ve diğer sokak hayvanlarımızın sağlıklarını ve güvenli yaşamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Onların her türlü sağlık problemlerini halletmeye çalışıyoruz." 

İlk hasta yavru kedi

Konuşmasında, ayağı kırık yavru bir kedinin klinikte tedavi altında bulunduğunu belirten Başkan Aydın, "Ayağı kırılan kedimiz de bugüne denk geldi. Aslında birkaç aydır fiilen çalışıyordu ama bugün resmi açılışını yaptık. Bu yavru kedimiz annesi tarafından terk edilen 1,5 aylık bir bebek. Ayağı kırılmış. Arkadaşlarımız bu kedimizi almışlar, tedavisini yapmışlar. Tedavisi bittikten sonra da kedimiz sahiplendirilerek ev ortamında ve doğal ortamda yaşamına devam edecek." ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından Remzi Aydın kliniği gezerek, çalışmalarla ilgili veteriner hekimlerden bilgi aldı.

Kemerburgaz'da 170 metrekare alan üzerinde kurulu olan klinik önünde sürekli bir hayvan ambulansı bulunacak. Muayene odası, ilaç odası, ameliyathane gibi alanları bünyesinde barındıran klinikte, 3 veteriner hekim ve bir yardımcı personel görev alarak haftanın her günü ilçedeki hayvanlara yönelik sağlık hizmeti verecek.

Kliniğin karşısında da yine sokak hayvanları için yaşam alanları oluşturuldu.

Klinik, Kemerburgaz ve Göktürk başta olmak üzere Eyüp geneline gündüz saatlerinde hizmet verecek. Klinikte, ilçe genelindeki sahipsiz hayvanların klinik (ayakta) düzeyindeki teşhis ve tedavilerinin yapılması, sahipsiz hayvanların poliklinik (yatarak) düzeyindeki teşhis ve tedavilerinin yapılması için sevk edilmesi, sahipsiz kedilerin kısırlaştırılmalarının yapılması, sahipsiz hayvanların kuduz aşılamalarının yapılması, parazit uygulamalarının yapılması, mikroçip uygulamalarının yapılarak kayıt altına alınması, sahiplendirilmesi hizmetleri verilecek.

Sahipli hayvanlar için ise kuduz aşılarının yapılarak kayıt altına alınması ve mikroçip uygulamalarının yapılarak kayıt altına alınması işlemleri gerçekleştirilecek.

Klinikte tedavi altına alınan ilk hasta ise ayağı kırılmış halde bulunan 1,5 aylık yavru bir kedi oldu.