2. Expo Turkey by Qatar müsiad başkanı abdurrahman kaan

‘Katar’da büyük inşaat yatırımları var’

Genel 17.01.2018 20:03

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, 2. Expo Turkey by Qatar'da değerlendirmelerde bulundu.

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, Emlaktasondakika.com'a yaptığı açıklamada Katar ve Türkiye arasında kültürel ve siyasi olarak çok önemli gelişmelerin yaşandığı belirterek “Başta gıda olmak üzere tüm ürün gruplarında; inşaat, medikal olmak üzere bu tarafa ihracata başladık. Türkiye'de genel itibariyle ihracatımız 400 milyon dolardan, 700 milyon dolara çıktı. Son üç aya baktığımız zaman yaklaşık yüzde 84'lük bir artış var.

Katar, kişi başına düşen milli geliri göz önünde bulundurulduğunda, dünyanın en zengin ülkesi. Bunun yanında iş dünyasına sunduğu güven ve istikrar ortamı, Katar'ın önemli ve değerli bir ticari ortak olarak görülmesinde de büyük bir rol oynuyor. Yarım asırlık mazisine rağmen bugün 100'den fazla ülkeye, yaklaşık 335 milyar dolar yatırım gerçekleştiren, kaynaklarını en iyi şekilde kullanmayı başaran ve eğitime en fazla yatırımı yapan ülkelerden biri olan Katar'dan söz ediyoruz. Bu müthiş bir başarı. Türkiye Katar arası ticari ilişkilere baktığımızda da yine memnun edici bir tabloyla karşılaşıyoruz.” diye konuştu.

‘Katar'da inşaat alanında büyük yatırım fırsatları var'

2022 Dünya Kupası'nın Katar'da olması nedeniyle burada inşaat alanında özellikle çok büyük yatırımlar var. Türk müteahhitler, 2022 sürecinde yaklaşık 7 milyar dolarlık pay üstlendiler. Bununla birlikte ciddi projelerde var; hem gıda hem inşaat hem medikalde ciddi fırsatlar var.”

'Hedefimiz ihracat hacmini 5 milyar dolara çıkarmak'

Bu sene ikinci düzenlenen fuarla birlikte iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da güçleneceğinin altını çizen Kaan, “112 Türk firmamızın katıldığı EXPO, karşılıklı yapılan yatırımlar ve geçmişte yapılan ve memnuniyetle sonuçlanan işler dolayısıyla hâlihazırda birbirini tanıyan yatırımcıların yanı sıra, yeni yatırım ve iş birliklerine de kapı açacak. Bunun gibi başarılı organizasyonlarla, iki ülke arasındaki ihracat hacmini 5 milyar dolara, yıllık doğrudan yatırımı da 3 milyar dolara çıkaracağız inşallah.” ifadelerini kullandı.

Esra Karaşin/Emlaktasondakika.com