kapalıçarşı

Kapalıçarşı'da restorasyon başlıyor!

Genel Uğurcan Tokay 24.12.2015
2016 yılının Ocak ayında Kapalıçarşı için restorasyon süreci başlıyor.
Geçtiğimiz yıl 92 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği Kapalıçarşı'da kapsamlı bir restorasyon süreci başlıyor. Fatih Belediyesi ve çarşı esnafı arasında yürütülen görüşmeler de olumlu seyrediyor. 2016'nın ocak ayı sonunda restorasyon için ilk ‘kazma'nın vurulması planlanıyor.

92 milyon kişi ziyaret etti

İstanbul'un tarihi, turistik ve ticari yapılarından biri olan ve Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen Kapalıçarşı, dünyanın en işlek noktalarından biri. Çarşı'yı geçtiğimiz 92 milyona yakın kişi ziyaret etti. 2 bin 500 esnafın iş yaptığı, 10 bini aşkın kişinin çalıştığı Kapalıçarşı'da 2009'dan bu yana gündemde olan ‘restorasyon' sürecinde sona gelindi.

Belediye, esnafı topladı

Anıtlar Yüksel Kurulu'ndan da gerekli izinlerin çıkması ile birlikte restorasyon sürecinde önemli bir eşik de aşılmış oldu. Fatih Belediyesi, geçtiğimiz pazartesi günü 300'e yakın Çarşı esnafının katıldığı bir toplantı yaptı. Belediye Başkanı Mustafa Demir'in yönettiği toplantıda esnaf ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Taraflar, büyük ölçüde anlaşmaya vardı.

5 yıl sürebilir

Restorasyon sürecinin 5 yıla yakın sürmesi bekleniyor. Bu sürecin muhatabı olarak ise yeni bir yönetim oluşturulacak. 9 kişinin Çarşı esnafından 4 kişinin ise kamu kurumlarından olması planlanıyor. Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Başkan Vekili Atilla Saraç, Hürriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, restorasyon sürecinin ocak sonu veya şubat ayı başı başlamasını beklediklerini kaydetti. Saraç, projenin finansmanı için Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı'nın destekte bulunduğunu söyledi.

Çatı güçlenecek

Saraç, finansmanın bir kısmının esnaftan karşılanması durumunun söz konusu olabileceğini, ancak bu rakamın düşük olacağını düşündüklerini kaydetti.Restorasyor süreci, kanalizasyon işlerin, yerlerin onarımı, bazı yerlerin güçlendirilmesi, ve çatının onarı ve ısıtma-soğutma işleri kapsıyor. Kapalıçarşı'nın üzerinde bulunduğu alanın toplam büyüklüğü ise 46 dönüm olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Kapalıçarşı'da çatlaklar oluştu

1932'den beri 4 nesil olarak Kapalıçarşı'da faaliyet gösteren Hakan Evin, yürütülen süreçten memnun olduklarını ifade etti. Önemli bir tarihi ve kültürel değer olan Kapalıçarşı'da yapılacak restorasyonun tüm taraflar için olumlu sonuçlarortaya çıkaracağına işaret etti.

Hürriyet

Kapalıçarşı restorasyon Kapalıçarşı restorasyon son durum