ismep

Kamu binaları depreme karşı güçlendiriliyor

Genel Emine Pile 11.04.2016
İSMEP kapsamında İstanbul'da toplamda 1268 yapı güçlendirildi veya yeniden inşa edildi.
 İstanbul Valiliğince sürdürülen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında 5,5 milyar liralık kaynak harcanarak ildeki 1044 okul, 48 hastane, 61 poliklinik, 38 yurt, 55 idari bina ve 22 sosyal hizmet binası olmak üzere toplamda 1268 kamu binası güçlendirildi veya yeniden yapıldı.

Bu binaların yüzde 90'ı tamamlanıp hizmete açılırken, yüzde 10'unun ise 2019 yılına kadar hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü Kazım Gökhan Elgin, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında güçlendirilmesi gerçekleştirilen veya yeniden yapılan kamu binaları hakkına AA muhabirine bilgi verdi.

İSMEP'in 2006 yılında kurulan İPKB tarafından hayata geçirildiğini anımsatan Elgin, "Son 10 yılda depreme karşı güçlendirdiğimiz, yeniden yaptığımız ve 2019'a kadar yapımını bitireceğimiz projeler için 5,5 milyar liralık kaynak ayırdık" dedi.

2 bin 356 kamu binası deprem taramasından geçirildi 

Elgin, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü (UMKE) ve diğer arama kurtarma ekiplerine araç gereç ve ekipman sağladıklarını kaydederek, en büyük bileşenlerinin ise kamu binaları olduğunu söyledi.

Projeyi başlattıktan sonra İstanbul'da özellikle 1999 yılından önce yapılan bütün kamu binalarını tek tek incelediklerini dile getiren Elgin, toplamda 2 bin 356 kamu binasında deprem fizibilite çalışması yapıldığı bilgisini verdi.

ismep kamu binalarını güçlendirme çalışması