çocuk parkı görünümündeki deprem parkları

Kağıthane'de parklar depreme hazır

Genel Zeynep Karabağ 17.08.2015
Kağıthane'de belirlenen 4 ayrı deprem toplama alanı olası bir İstanbul depremine karşı hazır durumda bekletiliyor.
17 Ağustos 1999 depreminin 16'ncı yıl dönümünde Kağıthane Belediyesi, ilçe merkezindeki 4 ayrı parkta toplanma alanını belirledi. Olası bir İstanbul Depremi'nde belirlenen alanlarda toplanacak olan Kağıthaneliler, kurulan enerji panelleri sayesinde deprem sırası elektriğin kesilmesi durumunda enerji sorunu da yaşamayacak. Alanlarda kurulu olan rüzgar tribünleri ve güneş panelleri sayesinde depolanan enerji afet durumda elektrik enerjisi olarak kullanabilecek. Paneller dışında ayrıca, depolanan ilk yardım merkezleri sayesinde oluşacak can kayıplarının sayısının azaltılması hedefleniyor.

“ELEKTRİK KESİLSE DE ENERJİ KESİLMEYECEK”

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, deprem parklarının önemine dikkat çekerek, “Komşuların rahat toplanabileceği noktalar olsun istedik, hem de depremde oluşabilecek sorunları çözebilecek bir proje üretmeye çalıştık. Deprem de elektrik kesintisi olabilir dedik ve depremde insanların ilk kullanabileceği malzemelere ihtiyaç vardır. Onları hazır hale getirelim istedik. Kesintisiz enerjiyi sağlayabilmek için burada gördüğünüz gibi rüzgar ve güneş enerjisiyle çalışan bir sistem oluşturduk. Böylece elektrik kesilse de enerji kesilmeyecek” diye konuştu.

“VATANDAŞ İÇİN İYİ OLDU”

Kağıthane'de yaşayan İbrahim Demir, deprem parklarının Kağıthaneliler için çok faydalı olduğunu kaydetti. Demir, “17 Ağustos 1999 depreminde bu alan yoktu. Sonradan Kağıthane Belediyesi tarafından yaptırıldı ve çok iyi oldu. Bizim için çok faydalı oldu” diye konuştu.

Ayrıca, projenin Kağıthane'nin tüm mahallerinde hayata geçirileceği belirtildi.

Kağıthane'de, Deprem Parkı olarak adlandırılan alanların isimleri ise şu şekilde: 4 ayrı mahallede; Gulibrisim,Seçkinler,Hilal ve Anadolu Parkı toplanma alanı oldu.

Turgay Ayan ise “Duyduğumuza göre Kağıthane'nin her mahallesinde deprem parkı olacakmış. Bu parkların altında ilaç, battaniye gibi ilk yardım malzemeleri var” dedi.

deprem parkları