Hayalet gemi

İzmir'in hayalet gemisinin garip yolculuğu!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 12.02.2015
İzmir'in Dikili ilçesine bağlı Çandarlı sahilinde demirli Panama bandıralı Gofer B adlı boş kuru yük gemisi, şiddetli fırtınanın etkisiyle sürüklendi.
Çıpasından kurtulup, yaklaşık 25 deniz mili boyunca sahipsiz bir şekilde sürüklenen gemi, Karaburun'un Mordoğan mahallesindeki balıkçı barınağının içine girip karaya oturdu.

Hacizli olduğu için sefer izni olmayan 'Gofer B' gemisi, 1 Şubat'ta da yine fırtınanın etkisiyle Aliağa'dan kurtulup Çandarlı'da karaya oturmuştu.

2012 yılı Haziran ayından bu yana Aliağa'da, Nemrut Körfezi'nde demirli bulunan Panama bayraklı kuru yük gemisi 'Gofer B', 10 Kasım 2012 tarihindeki fırtınada çıpasından kurtulup, bölgeye yakın olan Ramadan Burnu'nda karaya oturmuştu. Ardından gemi buradan Nemrut Körfezi'ne çekilip demirlendi.

Ancak bu ayın başında aynı gemi şiddetli lodosun etkisiyle bağlı bulunduğu yerden uzaklaşarak Dikili'nin Çandarlı Mahallesi, Piri Reis Burnu'nda karaya oturdu. Üzerinde yük ve mürettebat bulunmayan 2 bin 965 grostonluk gemi, bulunduğu yerden çekilip Çandarlı limanına demirlendi.

Gofer B' gemisi bu kez de dün gece şiddetli poyrazın etkisiyle çelik halatlarından kurtuldu.

Vatandaşlar durumu farkedince saat 21.00'de Sahil Güvenlik Komutanlığı'nı aradı. Sahil Güvenlik, Karaburun yönünde sürüklenen ve İzmir Dış Körfezi bir uçtan diğer ucuna doğru kontrolsüz şekilde geçen geminin bir kazaya neden olmaması için önlem alıp, bölgedeki gemileri uyardı.

Bir tarafı plaj olan balıkçı barınağı içinde kontrolsüz şekilde sürüklenen gemi bu sırada kıyıda bağlı olan birkaç tekne ve kayığı da batırdı. Gemi daha sonra bir süredir boş olan otel binasının önündeki kumluk alanda karaya oturdu.

Karaburun Kaymakamı Engin Yalçın geminin emniyetli şekilde bulunduğu yerden römorkörler tarafından çıkarılıp güvenli bir noktada demirleyeceğini belirtti. Bu arada daha önceki karaya oturma olayı nedeniyle geminin altında da hasar bulunduğu belirtildi.

Hürriyet

İzmir Hayalet Gemi Gofer B Hayalet gemi foto galerisi