mavi bayraklı plajlar

İstanbul'daki mavi bayraklı plajlar!

Genel Zeynep Karabağ 23.06.2016
Yaz tatiline henüz çıkamayanlar ya da tatilde İstanbul'da vakit geçirecekler için en mühim sorular: İstanbul'da nerede denize girmeli?
Tüm bu kritik soruları en yetkili isme, mavi bayraklı plajları belirleyip, denetleyen Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Genel Müdürü Murat Yiğitol'a sorduk. 

İşte İstanbul'un mavi bayraklı en temiz plajları

2016 yılı rakamlarına göre Türkiye'de tam 444 mavi bayraklı plaj var. Bunlardan kaç tanesi İstanbul'da diye sorarsanız sadece 3 tanesi... Peki mavi bayraklı olmayan plajlarda denize girilmez mi? Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Genel Müdürü Murat Yiğitol'un açıklamasına göre 'Girilir, ama mavi bayrak için Avrupa Birliği Yüzme Suyu Yönetmeliğine göre yüzme suyunun 'girilebilir değil, mükemmel' kategorisinde olması gerekir.

İstanbul'da denize girilebilecek yerlerin deniz suyu analizi Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'na bağlı il düzeyindeki laboratuvarlarda ölçülüyor.

TÜRÇEV ise kendilerine başvuru yapan plajların 'mükemmel' kategoride olup olmadığına bakıyor. İşte 2016 yılı için İstanbul'daki mavi bayraklı plajlar...

1- Ağlayan Kaya Plajı

İstanbul Şile'deki Ağlayan Kaya Plajı 2012 yılından beri mavi bayraklı. 2016 Haziran ayı deniz suyu ölçümlerine göre 'fekal koliform' sonucu 40. Mavi bayrak için bu sonucun 500'den az olması gerekiyor. Mavi bayraklı plaj efsanelere konu olan 'ağlayan kaya'nın kenarına kurulu. Rivayete göre 1730 yılında Elbiz Uzunkum Ağlayan kaya yöresinin en varlıklı tüccarı ve ağası Dimitri'ymiş. Malikânesinde eşi ve evin tek kızı Eftelya ile yaşarmış.

ağlayan kaya plajı

Bir de Dimitri'nin koyunlarına çobanlık yapan Öksüz Mehmet lakaplı bir çoban varmış. Dimitri'nin kızı Eftelya ve öksüz çoban Mehmet birbirlerine aşıktır. Eftelya'yı kaç kez babasından istemeye gitse de kapı yüzüne kapanır.

Mayıs ayının son günleridir. Gizlice son kez buluşurlar o kayanın üstünde. Yan yana otururlar uzun uzun konuşurlar. Anlarlar ki bu dünyada kavuşmalarına imkân yok. Sessizce anlaşırlar. El ele tutuşup, kayadan aşağıya denize atlarlar. O günden bu yana kayanın gözyaşları hiç dinmemiştir sürekli akar...

2- Şile Resort Otel

şile resort otel

Şile Resort Otel 2013 yılından beri mavi bayraklı plaja sahip. 2016 Haziran ayı ölçümlerine göre 'fekal koliform' sonucu 90. 

3- Uzunkum Plajı

uzunkum plajı

Şile'de bulunan Uzunkum Plajı Orta Nokta ise 2015 yılından beri mavi bayraklı. 2016 Haziran ayı ölçümlerine göre 'fekal koliform' sonucu 5.

istanbulun mavi bayraklı plajları mavi bayraklı plajlar istanbulda deniz Murat Yiğitol Türkiye Çevre Eğitim Vakfı