ataköy ikitelli metrosu

İkitelli Ataköy metrosu 5 ilçeyi birbirine bağlayacak!

Genel Uğurcan Tokay 19.03.2015
Projeyle Başakşehir, Bakırköy, Bağcılar, Bahçelievler ve Küçükçekmece ilçeleri birbirine bağlanacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan İkitelli Ataköy metro projesinin detayları belli oldu. Başakşehir, Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy ilçelerini birbirine bağlayacak olan proje ile 2.6 milyon kişi ulaşımda büyük bir rahatlığa ulaşmış olacak. Metro, Ataköy A Plus AVM durağından yolculuğuna başlayacak ve İkitelli Sanayi Sitesi'nda bulunan mevcut Sanayi Güney istasyonunda son durağa gelerek seferi tamamlayacak.

13,4 kilometre uzunluğa sahip olacak olan projenin, Marmaray ile Başakşehir-Kirazlı metrosunu birbirine bağlaması ve Bakırköy-Beylikdüzü ile Mahmutbey-Kirazlı hatlarıyla entegre olması planlanıyor.

İkitelli'den Yenibosna'ya uzanıyor

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=ikitelli+atak%c3%b6y+metrosu'>ikitelli ataköy metrosu</a> durakları güzergahı

Saatte 25 bin yolcu taşıması beklenen hat üzerinde toplam 12 istasyon bulunacak. En kısa istasyon mesafesinin 705, en uzununun ise 1675 metre olacağı metro hattının büyük bir bölümü delme tünel olarak inşa edilecek. Sadece 212, Kuyumcukent, Çobançeşme ve Ataköy istasyonları aç-kapa sistemiyle yapılacak.

Tünelde böyle çalışılacak

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=ikitelli+atak%c3%b6y+metrosu'>ikitelli ataköy metrosu</a> kazı çalışmaları

İstasyonların 1224 metrekare olacağı metro hattının yapımı esnasında 858 bin metrekare hafriyat çıkarılacak. Ortaya çıkan toprak hacmi ile birlikte toplam hafriyat 1 milyon 347 bin 208 tona ulaşacak. Ortaya çıkan toprağın geri kullanılması da gündemde olan bir diğer konu.

başakşehir küçükçekmece havaray

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

ikitelli ataköy metrosu ikitelli ataköy metrosu açılış tarihi ikitelli ataköy metrosu durakları