Gazi Osman Paşa Müzesi

Gazi Osman Paşa Müzesi ziyarete açıldı

Genel Zeynep Karabağ 06.04.2015
Tokat'ta, Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa anısına oluşturulan müze, törenle ziyarete açıldı.
Devegörmez Mahallesi'ndeki Atatürk Evi'nin kuzey bitişiğinde bulunan binada oluşturulan müzenin açılış töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Tokat Jandarma Bölge Komutanlığı'nda görevli Binbaşı Akın Nazifoğlu, Gazi Osman Paşa'nın askeri kişiliği ve hayatını anlattı.

Nazifoğlu'nun konuşmasının ardından müze ziyarete açıldı. Müzeyi gezen Tokat Valisi Cevdet Can, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, geçmişteki güzelliği geleceğe taşımak istediklerini belirterek, "Bunu medeniyetinizi, tarihinizi taşırsanız gerçekleştirirsiniz. Tarihimizi bugüne taşıyarak bunu gerçekleştirdik. Tokatımız ve ülkemiz için hayırlı olsun" dedi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise Gazi Osman Paşa'nın torunu olmaktan ve böyle bir şahsiyeti Tokat'tan çıkarmaktan dolayı gurur duyduklarını söyledi.

Eroğlu, "Bir düşman komutanının iftiharını, teşekkürünü almış bir Gazi Osman Paşamız var. Böylesine onurla, gururla ülkesi için mücadele veren, esir düşen, esir düşmesine rağmen düşman komutanı tarafından takdir edilen bir komutana sahibiz. Allah razı olsun ondan" diye konuştu.

Törene, Tokat Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, daire müdürleri ve askeri erkan katıldı.

İlbaş, bal mumundan yapılmış Gazi Osman Paşa heykelinde kılıç bulunmadığını ifade ederek, kılıcını müzeye hediye edeceğini kaydetti.

Müzede, Gazi Osman Paşa'nın aldığı madalyalar ve bal mumundan yapılmış heykeli ile Osmanlı dönemine ait askeri üniformalar, silahlar, Başbakanlık Osmanlı arşivi Gazi Osman Paşa ve Plevne belgeleri yer alıyor.

AA

Gazi Osman Paşa Müzesi