Sefa Karahasan dava

Gazeteci, Serdar Ortaç'a neden dava açtı?

Genel Emine Pile 30.03.2015
Milliyet Gazetesi Kıbrıs Temsilcisi Sefa Karahasan, Serdar Ortaç ile ilgili yazdığı bir yazının, Ortaç tarafından yalanlanmasını mahkemeye taşıdı.
Sefa Karahasan, avukatı Tekin Söylemez aracılığıyla, Ortaç'ı 'basın yolu ile hakaret' ettiği gerekçesiyle dava etti. Haberinin kesin doğru olduğunu kaydeden Karahasan, Milliyet Cadde'deki bugünkü köşe yazısında, 'Serdar Ortaç'a hodri meydan' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Gazeteci Karahasan, Ortaç'a 'görüntüleri izleyince ne yapacaksın?' diye sordu.

İşte Sefa Karahasan'ın o yazısı...

"Cadde'deki ilk yazımda, “kumarı bıraktım, tövbe ettim” diyen Serdar Ortaç'ın gözlerimin önünde kumar oynadığını ve kaybettiğini yazdım. Bir başkasından ‘duyarak' değil, görerek, izleyerek yazımı kaleme aldım. Yanımda da, Kuzey Kıbrıs'ın önde gelen gazetecilerinden Alihan Pehlivan ve bazı dostlarım vardı. Öyle ki kumar oynadığı makinanın bulunduğu bölümde bile iki kamera bulunuyordu. Ortaç, 4 gün bekledikten sonra bir açıklama yaptı ve ‘haberin yalan' olduğunu iddia etti:

“Sözümde duran bir adamım, kumar oynamadım. Bıraktığımı söylemiştim,
bu haberler yalandır.”

Aslında sözünde duran adamın ‘doğru söyleyeceğini' düşünmek gerekir. Normal olan da budur! Böyle olmadığı için Serdar Bey'i KKTC'de dava ettim. Perşembe günü açıklamasını okuduktan sonra avukatım Tekin Söylemez'e ‘basın yolu ile hakaret' davası açmasını söyledim. Söylemez, bu yöndeki dava dosyasını hazırladı.

Serdar Bey, ‘yalan beyanda bulunarak, haberimi yalanladığı' için kendisinden tazminat talep ettim. Avukatım Söylemez aracılığıyla mahkemeye sunduğum dilekçede şunu talep ettim:
“Serdar Ortaç,    beni yalan haber yapmakla itham etmiştir. Bu doğru değildir.   Ortaç'tan, mahkeme
aracılığıyla yazdıklarımın yalan olduğunu ispatlamasını istiyorum.”

Yalancının mumu!

17 yıldır basında güvenin adresi Milliyet'te çalışıyorum. Bugüne kadar yalanlanan haberim olmadı, yaptığım haberler nedeniyle de kimse hakkımda dava açmadı. Bu defa ilk kez ben dava açıyorum biri hakkında. Çünkü Serdar Ortaç, gözümüzün önünde 10 dakikada kumarda 30 bin lira kaybettiğini inkar etmekle yetinmeyip, beni yalan haber yapmakla suçladı. Madem yazdıklarım yalan, o zaman niye hakkımda dava açmadı?

O açmadı ama ben ondan davacı oldum. Şimdi Kuzey Kıbrıs'ta yargı önüne çıkınca bakalım Habertürk'e söylediklerini mahkemede de tekrar edebilecek mi? Ortaç, kumar oynadığını inkar ederse, mahkeme aracılığıyla casinonun güvenlik kamera kayıtlarının izlenmesini isteyeceğim.

O görüntüler mahkemeye geldiğinde bakalım Serdar Ortaç, “Bu ben değilim” diyebilecek mi? Yalancının mumu yatsıya kadar, kumarcının yalanı da görüntüler ortaya çıkana kadar!"

Sefa Karahasan Serdar Ortaç dava